“Αγγίζει” την κορυφή η Λειψία

Στην παρθενική εμφάνιση του Θωμά Καστανάρα στο αρχικό σχήμα της Στουτγκάρδης, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επικράτησε με 2:1 στην “Red Bull Arena” και έφτασε στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο, προτού αντικατασταθεί από τον, πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και του ΠΑΣ Γιάννινα, Χουάν Χοσέ Περέα. Μάλιστα, στο 9ο λεπτό είχε μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μπλάσβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 25′, ο Ντόμινικ Σομποσλάι έβαλε μπροστά την Λειψία, χάρη σε μία απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Ούγγρος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 50′, μετά από μια όμορφη πάσα του Αντρέ Σίλβα. Στο 68′, η Στουτγκάρδη κέρδισε πέναλτι και ο Φούνριχ το εκτέλεσε εύστοχα για να μειώσει.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο, μένοντας στην 15η θέση και τους 16 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είναι πλέον δεύτεροι, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο (35 έναντι 36) από την Μπάγερν Μονάχου. Βέβαια, οι “κόκκινοι ταύροι” έχουν παίξει ένα παραπάνω ματς.