“7αρα” της Ολλανδίας στο Βιετνάμ

Οι “οράνιε” διέλυσαν την ομάδα της Ντουγκ Τσουνγκ Μάι με το ευρύ σκορ 7:0 και πέρασαν ως πρώτοι στο όμιλο και άφησαν στην δεύτερη θέση τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, οι οποίες έμειναν στην “λευκή” ισοπαλία (0:0) με την Πορτογαλία.

Δίχως κανένα πρόβλημα πέρασε στην επόμενη φάση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών η Ολλανδία, η οποία έριξε επτά γκολ στο Βιετνάμ και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 5ου ομίλου. Πίσω της έμειναν οι Η.Π.Α., ο οποίες παραχώρησαν την ισοπαλία (0:0) με την Πορτογαλία και πέρασαν ως δεύτερες από το γκρουπ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν “καταιγιστικό” για τις “τουλίπες”, μιας και έβαλαν πέντε τέρματα πριν καν ολοκληρωθεί. Μάρτενς (8’), Σνούεις (11’), Μπρουχτς (18’), Ρόορντ (23’) και Φαν ντε Ντονκ (45’) χρίστηκαν σκόρερ στα πρώτα 45′. Οι Μπρουχτς και Ρόορντ πέτυχαν από ένα ακόμα τέρμα στο 57ο και στο 83ο λεπτό αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 7:0.

Την ίδια στιγμή η Πορτογαλία έμενε εκτός διοργάνωσης μετά το ισόπαλο παιχνίδι με τις Η.Π.Α., που ολοκληρώθηκε δίχως να μπει κάποιο τέρμα στο αγώνα. Το 5ο γκρουπ διασταυρώνεται με το 7ο, έτσι οι Η.Π.Α. θα αντιμετωπίσουν εκτός τη Σουηδία, ενώ η Ολλανδία μία εκ των Ιταλίας, Νότιας Αφρικής ή Αργεντινής.//ΓΓ.