Ψυχωμένος Ηρακλής… έφυγε με το διπλό από τις Σέρρες (videos)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιουμπιτάνα, που πέτυχε δυο τέρματα, ο “γηραιός” επικράτησε με 2:0 του Πανσερραϊκού και έκανε… σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο ντέρμπι με… άρωμα Super Legue της 3ης αγωνιστικής της Super League 2, ο Ηρακλής επικράτησε με 2:0 του Πανσερραϊκού, με παίκτη κλειδί των Γιουμπιτάνα, ο οποίος… πυροβόλησε δυο φορές. Με την νίκη αυτή ο “γηραιός” έφτασε τους 4 βαθμούς, ενώ τα “λιοντάρια” έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν, έστω και προσωρινά, μόνα πρώτα στην κορυφή της βαθμολογίας του Α’ ομίλου.

Ο αγώνας:

Στο 11ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τους γηπεδούχους, απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μούργο, ο Βελλίδης σε ετοιμότητα, απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 25′ ο Ηρακλής βρήκε το τέρμα, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Άλεξιτς, μέσα στην περιοχή, εκείνος πάσαρε στον Γιουμπιτάνα ο οποίος πλάσαρε για το 1:0.

Tέσσερα λεπτά αργότερα ο Ηρακλής… άγγιξε το 2:0 αλλά ο Γιαννίκογλου είπε “όχι” σε σουτ εκτός περιοχής του Γιουμπιτάνα. Έπειτα ο αγώνας έχασε σε ρυθμό, με την ένταση να ανεβαίνει και να προκαλούνται συρράξεις, σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνoυ.

Στην επανάληψη, πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 50′, με το επικίνδυνο γύρισμα του Τότσκα να… φεύγει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο “Γηραιός” έκανε το 2:0. Ο Τόμας πέρασε εξαιρετική κεφαλιά πάσα, μέσα στην περιοχή για τον Γιουμπιτάνα, εκείνος σούταρε στην κίνηση, ο Γιαννίκογλου απέκρουσε, αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο επιθετικός του Ηρακλή βρήκε δίχτυα.

Στο 55′ ο Σαίντ βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Βελλίδης έδιωξε με δυσκολία. Στο 84′ ο Μελούνοβιτς, με την πρώτη του επαφή με την μπάλα σούταρε, χωρίς πρόβλημα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού. Η ομάδα από τις Σέρρες έψαξε ένα τέρμα για να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, αλλά δεν τα κατάφερε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 25′,53′ Γιουμπιτάνα

Κίτρινες: 70′ Δημητρίου,74′ Παντεκίδης /43′ Γιουμπιτάνα

Πανσερραϊκός (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιάννης (46′ Ζέρης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (51′ Ανάκογλου), Σιοφανός (46′ Σαΐντ), Θυμιάνης (67′ Δημητρίου), Μούργος, Κανίς, Κατσαντώνης (60′ Λιούμης).

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Α.Παπαστεριανός, Χρουσιέλ, Σίλβα (90′ Κωστούλας), Πατράλης, Τότσκα(77′ Μελόυνοβιτς), Άλεξιτς (80′ Μανουσάκης), Τόμας (69′ Δορής), Γιουμπιτάνα (90′ Κουντουριώτης).