Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ Λάρνακας και Ομόνοια

Οι πρώτες αναμετρήσεις των “ζευγαριών” για τα πλέι οφ των προκριματικών του Europa League, στις οποίες πλέον υπάρχει και η παρουσία VAR, βγάζουν ήδη τα… φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους.

Γάνδη – Ομόνοια 0-2

Με το “ένα πόδι” στους ομίλους βρίσκεται η Ομόνοια. Η κυπριακή ομάδα πήρε ένα σπουδαίο “διπλό” μέσα στη “Γκελάμκο Αρίνα”. Ο Χαραλάμπους άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Μπάρκερ έγραψε το τελικό 2-0 στο 76′. Οι Βέλγοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά σπατάλησαν τις αρκετές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ντνίπρο – ΑΕΚ Λάρνακας 1-2

Σημαντικό προβάδισμα πρόκριση πήρε στη Σλοβακία κόντρα στην Ουκρανική ομάδα η ΑΕΚ Λάρνακας. Οι Κύπριοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Άλτμαν και Σβάτοκ στο 16′ και το 29′ αντίστοιχα. Το ματς είχε υψηλό ρυθμό και μεγάλη ένταση, με τους τυπικά γηπεδούχους να μειώνουν στο 90ο λεπτό με γκολ του Σβάτοκ, μένοντας… ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης.

Λουντογκόρετς – Ζαλγκίρις 1-0

Ένα γκολ… αντιπάλου με το “καλημέρα” ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι Βούλγαροι. Πιο συγκεκριμένα, στο δεύτερο λεπτό ο Τατομίροβιτς έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι με πάρα πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, όμως, δεν κατάφεραν να μεγιστοποιήσουν το προβάδισμά τους.

Ζυρίχη – Χαρτς 2-1

Στο “Κίμπουνπαρκ”, η ομάδα από την Ελβετία επικράτησε αλλά δεν μπορεί να αισθάνεται ασφαλής. Οι Σκωτσέζοι “πάγωσαν” το γήπεδο όταν προηγήθηκαν χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Σάνκλαντ στο 22′. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Φόντα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση. Στο 32′ ο Γκερέρο ισοφάρισε σε 1-1 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τζεμαίλι έδωσε το προβάδισμα στη Ζυρίχη. Το 2-1 αφήνει τα πάντα ανοικτά ενόψει της ρεβάνς.

Μάλμε – Σίβασπορ 3-1

Σαφέστατο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς πήρε η ομάδα από τη Σουηδία. Μόλις στο 18ο λεπτό ο Ζεϊντάν άνοιξε το σκορ μετά από δημιουργία του Μπιρμάτσεβιτς. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Τζέιμς ισοφάρισε προσωρινά. Στο 37′ ο Κρίστιανσεν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μοϊσάντερ στο 68ο λεπτό. Ο Δημήτρης Γούτας αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς ενώ ο Χάρης Χαρίσης για 29 λεπτά μπαίνοντας ως αλλαγή.

Πιούνικ – Σερίφ Τίρασπολ 0-0

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Αρμένιοι και Μολδαβοί στη Γερεβάν. Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο θέαμα, ουσιαστικά καμία ομάδα δεν απείλησε. Η “λευκή” ισοπαλία δίνει σχεδόν ίσες πιθανότητες ενόψει της ρεβάνς στο Τίρασπολ.

Φερεντσβάρος – Σάμροκ Ρόβερς 4-0

Στην “Γκρουπάμα Αρίνα” η ομάδα από την Ουγγαρία ουσιαστικά… καθάρισε από σήμερα την υπόθεση πρόκριση. Οι παίκτες του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και ανοίγοντας το σκορ στο 12′ με τον Αουζγκί. Στο 34′ ο Τραορέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ενώ ο ίδιος έκανε και το 3-0 στο 48′. Στο 90’+4′ ο Σιβίκ “έγραψε” το τελικό 4-0. Πλέον, η Σάμροκ βρίσκεται με την… πλάτη στον τοίχο ενόψει της ρεβάνς.

Ελσίνκι – Σίλκεμποργκ 1-0

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι από πλευράς ποιότητας, η Ελσίνκι επικράτησε της Σίλκεμποργκ με 1-0 “Μπολτ Αρίνα”. Ένα γκολ στο 80ο λεπτό με τον Μπρόουνε ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Σε ότι αφορά το θέαμα, το ματς ήταν… άσχημο μιας και καμία ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ναι μεν την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι με αυτή. Μάλιστα, στο 69ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερα χάρη σε απευθείας αποβολή του Καλισίρ. Σε εκείνο το σημείο οι Φινλανδοί πήραν τον έλεγχο και κατάφεραν να σκοράρουν. Το συγκεκριμένο σκορ δίνει πολύ σημαντικές πιθανότητες στην ομάδα του Τόνι Κόσκελα ενόψει της ρεβάνς στη Δανία.

H Oμόνοια κατάφερε να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης από το πρώτο κιόλας παιχνίδι κόντρα στη βέλγικη Γάνδη, καθώς επικράτησε στην “Γκελάμκο Αρένα” με 2-0. Οι Κύπριοι κατάφεραν να μπουν δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 19ο λεπτό της, ο Χαραλάμπους άνοιξε το σκορ του ματς με ένα δυνατό σουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες ειδικά στην αρχή του δεύτερου μέρους, όπως ήταν η κεφαλιά του Κάιπερς που σταμάτησε στο δοκάρι. Η ομάδα του Νιλ Λένον όμως είχε και πάλι τη λύση, όταν ο Μπάρκερ με ένα εκπληκτικό σουτ μετά από ασίστ του Κακουλλή διαμόρφωσε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

Αούστρια Βιέννης – Φενέρμπαχτσε 0-2

Σπουδαία νίκη που της δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση πανηγύρισε και η Φενέρμπαχτσε μέσα στη Βιέννη, καθώς επιβλήθηκε της Αούστρια με 2-0. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με γκολ του Κινγκ μόλις στο 8ο λεπτό και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης πήραν μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση με γκολ του Σερντάρ Ντούρσαν.