Προβάδισμα πρόκρισης για Μακάμπι και Ρέιντζερς

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να… αποδράσουν από την Μπρατισλάβα επικρατώντας με 2:1 επί της Σλόβαν, τη στιγμή που οι Σκωτσέζοι πήραν επίσης ισχνό προβάδισμα, νικώντας στην έδρα τους με 2:1 της Σερβέτ.

Τον πρώτο λόγο πήραν Μακάμπι Χάιφα και Ρέιντζερς. Η ομάδα από το Ισραήλ κατάφερε να πανηγυρίσει μεγάλη νίκη με 2:1 στην έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας και έτσι έχει το “πάνω χέρι” για τη ρεβάνς στην έδρα της.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Πιέρο, όμως το αυτογκόλ του Σεκ στο 12′, έφερε το ματς στα ίσα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 15′, η Μακάμπι μπήκε σε θέση “ισχύος” με τέρμα που σημείωσε ο Σαμπά και στη συνέχεια οι Ισραηλινοί κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Στο “Ibrox Stadium” της Γλασκώβης, η Ρέιντζερς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντα με 2:1 της Σερβέτ και πλέον οι Σκωτσέζοι θέλουν να “κλειδώσουν” την πρόκριση στην Ελβετία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Ταβερνίερ και στο 15′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με ενέργεια του Ντέσερς. Οι Ελβετοί όμως δεν το έβαλαν κάτω, πίεσαν και στο 44′, μείωσαν με γκολ του Μπεντιά σε 2:1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες τους για την πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League: