Προβάδισμα με ανατροπές Γουέστ Χαμ και Βασιλεία!

Τα “σφυριά” παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Άλκμααρ, γύρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 2:1 στο Λονδίνο. Μεγάλη νίκη με αντροπή για τους Ελβετούς που… άλωσαν την Φλωρεντία με 2:1 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Γουέστ Χαμ – Άλκμααρ 2:1

H Γουέστ Χαμ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και είχε την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μπόουεν, ενώ στο 13′ άγγιξε το 1:0 με τον Μπενραχμά, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Άλκμααρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να παγώσει το… Λονδίνο. Ο Ρέιντερς εξαπέλυσε δυνατό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Αρεολά, ο οποίος δεν αντέδρασε σωστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι άσκησαν μεγάλη πίεση στους Ολλανδούς. Η Γουέστ Χαμ, κατάφερε να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Ο Ράιαν προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα αλλά βρήκε με μπουνιά τον Μπόουεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπενραχμά, ο οποίος ισοφάρισε σε 1:1. Στο 76′ οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή. Μετά από αδράνεια της άμυνας της Άλκμααρ, επωφελήθηκε ο Αντόνιο, ο οποίος από κοντά έκανε το 2:1.

Φιορεντίνα – Βασιλεία 1:2

Η τρελή πορεία της Βασιλείας στο φετινό Conference League συνεχίζεται, με τους Ελβετούς να κάνουν τρομερή ανατροπή κόντρα στην Φιορεντίνα στις καθυστερήσεις και να επικρατούν με 2-1, για να πάρουν σημαντικο αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους. Η ομάδα του Ιταλιάνο, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, σπατάλησε αρκετές φάσεις και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στο 25′ η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Μπιράγκι, ο Κουάρτα κέρδισε την πρώτη κεφαλιά, με τον Καμπράλ να παίρνει την δεύτερη και να γράφει το 1:0, σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπήμενο. Η Βασιλεία αναθάρρησε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 71′. Ο Ντιούφ τροφοδοτήθηκε από τον τερματοφύλακα της Βασιλείας και επιτέθηκε κατά μέτωπο για να συνεργαστεί με τον Τσάκα και να φτάσει λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Φιορεντίνα, που με υπέροχο συρτό πλασέ νίκησε τον Τερατσάνο για την ισοφάριση. Δεν έφτανε αυτό για την… “βιόλα” η οποία έχασε την γη κάτω από τα πόδια της. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Αμντούνι να σκοράρει και να δίνει τη νίκη με 2:1 στην Βασιλεία.