Πρώτος βαθμός για το Στρασβούργο

Μετά από ένα ματς με πολύ μεγάλη ένταση, η Νις δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ούτε τώρα την πρώτη της νίκη στη φετινή Λιγκ 1, καθώς έμεινε ισόπαλη στο 1-1 με την ομάδα του Στεφάν.

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα, η Νις δεν κατάφερε ούτε στην έδρα της να “χαμογελάσει” και με σκορ 1-1 μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας με το Στρασβούργο, το οποίο μετά την ήττα του κόντρα στη Μονακό, πήρε τον πρώτο του βαθμό.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην έχουν γρήγορο ρυθμό και χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία. Στο 34ο λεπτό όμως του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι μετά το φάουλ του Ζερζινό Νιαμσί μέσα στην περιοχή. Ο Άντι Ντελόρ δεν έκανε λάθος από την “άσπρη βούλα” και έτσι η Νις άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Το Στρασβούργο δεν απείλησε ιδιαίτερα μέχρι και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ντιαλό, ο οποίος με ένα χαμηλό σουτ λίγο έλειψε να σκοράρει για την ισοφάριση, ωστόσο ο Σμάιχελ απέκρουσε εντυπωσιακά. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55′, η ομάδα του Tζουλιέν Στεφάν βρήκε το “δρόμο” για την ισοφάριση με τον Γκαμεϊρό. Ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Νις και σήκωσε τη μπάλα πάνω από τον Σμάιχελ με εξαιρετικό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1. Το παιχνίδι δεν είχε μέχρι το φινάλε του μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο στις καθυστερήσεις, ο Αζόρκ που είχε περάσει ως αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με ένα σουτ μέσα στην περιοχή από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Σμάιχελ.

ΓΚΟΛ: 35′ Ντελόρ (πεν.) / 55′ Γκαμεϊρό

Κίτρινες: 77′ Ροσάριο / 34′ Νιαμσί, 45+1′ Λε Μαρσάν, 47′ Ντελέν, 67′ Τόμασον

Νις (Λισιέν Φαβρ): Σμάιχελ, Μπαρντ, Ντάντε, Τοντιμπό, Λοτομπά (90+1′ Ντανίλιουτς), Ιλίε (76′ Ατάλ), Λεμινά (68′ Ροσάριο), Τουράμ, Γκουιρί (68′ Ράμσεϊ), Ντελόρ, Στενγκς (68′ Μπραχίμι).

Στρασβούργο (Tζουλιέν Στεφάν): Σελς, Τζικού (75′ Περίν), Νιαμσί, Λε Μαρσάν, Ντελέν (62′ Πρτσιτς), Αολού (81′ Ντιαρά), Μπελγκάρντ (82′ Σενιάδα), Λιενάρ, Τόμασον, Ντιαλό, Γκαμεϊρό (81′ Αζόρκ).