Πρώτο “χτύπημα” για Αιολικό και Κοζάνη!

Για την δεύτερη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Super League 2, Αιολικός και Κοζάνη πέτυχαν τις πρώτες τους νίκες στο μίνι πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας των Τηλυκράτη Λευκάδας και Καμπανιακού αντίστοιχα.

Μετά τις ήττες στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου στη Super League 2, Αιολικός και Κοζάνη έψαχναν τους πρώτους βαθμούς στο μίνι πρωτάθλημα και τους πήραν, αφού επικράτησαν εντός έδρας με 2:1 και 2:0 επί των Τηλυκράτη και Καμπανιακού αντίστοιχα.

Στην Κοζάνη, η ομώνυμη ομάδα μετά την ήττα της στην πρώτη αγωνιστική από τον Γιούχτα στις Αρχάνες, ήθελε μόνο το τρίποντο κόντρα στον σύλλογο της Χαλάστρας και με ήρωα τον αρχηγό Μπακάλη πήραν τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το πρώτο της βήμα για άνοδο στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία. Από την άλλη, το σύνολο του Ηλία Σαπάνη γνώρισε την πρώτη του ήττα στην διαδικασία, καθώς είχε επικρατήσει επί του Αιολικού την Κυριακή (13/5) και τώρα στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής, όπου υποδέχεται τον Γιούχτα που είχε ρεπό σήμερα.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Αιολικός πήρε τη νίκη (2:1) επί του Τηλυκράτη στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης και πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στα μπαράζ, μετά την εκτός έδρας ήττα που γνώρισε από τον Καμπανιακό την πρώτη αγωνιστική. Η ομάδα της Λευκάδας έμεινε χωρίς πόντο στην διαδικασία, αφού την Κυριακή (13/5) είχε ρεπό, και για να μπει εκ νέου σε τροχιά ανόδου θα πρέπει να πάρει τη νίκη στην έδρα της την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Κοζάνη.

Κοζάνη – Καμπανιακός 2:0

Η Κοζάνη ήταν κυριαρχική από το ξεκίνημα του αγώνα και στο 16′ άνοιξε το σκορ, το τέρμα μετά από υπόδειξη του βοηθού σε θέση οφσάιντ του Κανούλα. Έξι λεπτά αργότερα (22′) όμως, οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον αρχηγό Μπακάλη έκαναν το 1:0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Νίκου Μπαδήμα διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Βοριαζίδη να πετυχαίνει το 2:0 με κεφαλιά στο 71′, όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 22′ Μπακάλης, 71′ Βοριαζίδης / –

Κοζάνη (Νίκος Μπαδήμας): Καραγκιόζης, Πάνος, Λάμπογλου (60′ Κουφάς), Γιαλαμίδης (72′ Παπανικόλας), Μπακάλης (60′ Στόιος), Νιάσε (46′ Βοριαζίδης), Κανούλας, Ψάλτης, Παπαργυρίου, Αποστολίδης (75′ Μπίντσης), Μαραγκός.

Καμπανιακός (Ηλίας Σαπάνης): Γιακουμής, Ν. Καθάριος (75′ Παπακωνσταντίνου), Βοσκόπουλος, Ξανθόπουλος, Σαρβανίδης (60′ Ντόγος), Πόζογλου (60′ Μαγκούτης), Π. Καθάριος (72′ Χρηστίδης), Κεχαγιάς, Μανιός, Καράμπελας, Μπουτζίκος.

Αιολικός – Τηλυκράτης Λευκάδας 2:1

Ο Αιολικός μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και μόλις στο 9ο λεπτό ο Βαγγέλης Πλατέλλας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Μπεκατώρο, άνοιξε το σκορ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του “Αίο”. Στο 44′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2:0, ξανά από τα έντεκα βήματα. Ο Βαγγέλης Μακρής αυτή τη φορά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, που κέρδισε ο Καρλίτος ενώ βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ απέναντι από τον Παρδαλό, πέτυχε το 2:0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Τηλυκράτης ανέβασε στροφές και κατάφερε να μειώσει με σουτ του Περιστέρη στο 65′. Στο 90+1′ η ομάδα της Λευκάδας έμεινε με 10 παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Γιαννιώτη. Το τελικό 2:1 υπέρ της ομάδας της Μυτιλήνης πανηγυρίστηκε έξαλλα στον “Ταρλά”.

ΓΚΟΛ: 9′ πεν. Πλατέλλας, 44′ πεν. Μακρής / 65′ Περιστέρης
ΚΌΚΚΙΝΗ: – / 90+1′ Γιαννιώτης

Αιολικός (Δημήτρης Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Γκανσιέρ, Ποτουρίδης, Αρναούτογλου, Νάστος, Στεφάνοβιτς, Πλατέλλας (89′ Ανθής), Καρλίτος (79′ Αντωνίου), Ντινιωτάκης (56′ Μουκίδης), Μακρής.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Παρδαλός, Παπανίκου, Γιαννιώτης, Τακίδης, Μπεκατώρος (60′ Κάρλος), Τόσκα, Ζδράβος, Τεγούσης, Νιφορόπουλος, Περιστέρης, Γκουντρουμπής.