Πρωτιά για Ισπανία, η Ελβετία την “εκθρόνισε”

Η ομάδα της Ιβηρικής Χερσονήσου, επικράτησε με 2-0 κόντρα στην Τσεχία, σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση του ομίλου, αφήνοντας πίσω την Πορτογαλία που στραβοπάτησε στη Γενεύη.

Την πρώτη νίκη της στο Nations League πανηγύρισε η Ελβετία κόντρα στην Πορτογαλία, ενώ η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε το στραβοπατημά της, κέρδισε την Τσεχία και απολαμβάνει την πρώτη θέση του ομίλου.

Ελβετία-Πορτογαλία 1-0
Η Ελβετία έβαλε δύσκολα με το καλημέρα στην Πορτογαλία, καταφέρνοντας να προηγηθεί μόλις στο 20 λεπτό, με γκολ του Σεφέροβιτς. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν ξανά την ευκαιρία να σκοράρουν και να διαπλασιάσουν τα τέρματά τους. Χέρι του Μέντες στην περιοχή, με το VAR να υποδεικνύει φάουλ στον Αντρέ Σίλβα στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 18ο λεπτό, ο Λεάο σκόραρε με κεφαλιά για τους γηπεδούχους, όμως το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο Αντρέ Σίλβα δεν καλυπτόταν.
Στο δεύτερο μέρος η Ελβετία απείλησε και προσπάθησε να κάνει το 2-0. Στο 62ο λεπτό είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Σεφέροβιτς ο οποίος βγήκε σε τετ-ε-τετ, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Πατρίσιο.

Ισπανία-Τσεχία 2-0
Η Τσεχία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι. Ο Ουνάι Σιμόν, προχώρησε σε μεγάλη επέμβαση, σε τετ-α-τετ με τον Τσέρνι και διατήρησε αλώβητη την εστία του. Στο 25ο λεπτό, η Ισπανία άνοιξε το σκορ. Ο Ασένσιο μοίρασε στον Σολέρ, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 75ο λεπτό με τον Σαράμπια που “έγραψε” το 2-0.