Πρωτιά για Ατλέτικο | Νίκη τιμής για την Σέλτικ

Στο πέμπτο όμιλο του Champions League η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε πήρε την νίκη κόντρα στην Λάτσιο με 2-0, ενώ οι “κέλτες” επικράτησαν με 2-1 της Φέγενορντ χωρίς να αλλάζει την βαθμολογία.

Σέλτικ-Φέγενορντ 2-1

Στη Γλασκώβη η αδιάφορη Σέλτικ αντιμετώπισε την Φέγενορντ για την τελευταία αγωνιστική στον όμιλο με τους Ολλάνδούς να μην έχουν μαθηματικές πιθανότητες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Η Σέλτικ θέλησε να κάνει από την αρχή την ζημιά, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Σλοτ, καθώς έπαιξε ακριβώς το στυλ παιχνιδιού της ομάδας του. Οι “κέλτες” είχαν στιγμές για να ανοίξουν το σκορ με τον Πάλμα, αλλά οι πρώτες του προσπάθειες κατέληξαν στην αγκαλιά του Μπίλοου. Τελικά οι Σκωτσέζοι άνοιξαν το σκορ με τον πρώην παίκτη του Άρη από την άσπρη βούλα μετά από μαρκάρισμα που υπέπεσε ο Ζερούσκι στο 32ο λεπτό. Το ημίχρονο έκλεισε με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο να χωρίζει τις δυο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η Σέλτικ δεν έριξε τον ρυθμό της, κυνηγώντας ένα ακόμα γκολ για να φτάσει σε μια ευρεία νίκη καθώς ήταν και πιο πειστική. Η Φέγενορντ έψαχνε σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου το γκολ, με τους Ολλανδούς να μην έχουν ουσιαστικές ευκαιρίες για να το κάνουν πράξη. Η ισοφάριση ήρθε με τον Μίντεχ στο 82ο λεπτό με τους φίλους της ομάδας από το Ρότερνταμ να πανηγυρίζουν έξαλλοι για την επίτευξη του γκολ. Εκεί οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς δεν έμειναν με το ισόπαλο αποτέλεσμα, καθώς έψαχναν από το πρώτο μέρος την διαφορά των δυο τερμάτων μέχρι που δέχτηκαν την ισοφάριση. Τελικά στο 91ο λεπτό ο Λαγκερμπίλκε έκανε το 2-1 λυτρώνοντας την ομάδα από την Σκωτία, κερδίζοντας το πρώτο της παιχνίδι για την φετινή σεζόν του Champions League αποχαιρετώντας την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι και τους Ολλανδούς συνεχίζουν τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στο Europa League.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο 2-0

Στο ντέρμπι της κορυφής η Λάτσιο ταξίδεψε στην Μαδρίτη για την άτυπη ρεβάνς του πρώτου γύρου με 1-1 και το buzzer-beater του Προβεντέλ σε ένα φανταστικό παιχνίδι. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με τους “Λατσιάλι” να μην έχουν πρόθεση να απειλήσουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Αντουάν Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τους “ροχιμπλάνκος” να βγάζουν σιγουριά, με το πλάνο του Μαουρίτσιο Σάρι να μην πηγαίνει όπως θα ήθελε. Ο Σιμεόνε βρήκε χώρους στο γήπεδο μετά το γκολ, με τους Ιταλούς να ψάχνουν την ισοφάριση με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, αλλά καμία από τις προσπάθειες του δεν έφτασαν στο στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο χτύπησε με την έναρξη, καθώς ο Λίνο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τους Ιταλούς να μην έχουν καμία απάντηση στο δεύτερο χτύπημα των Μαδρελένων. Οι ευκαιρίες ήταν περιορισμένες με τις δυο ομάδες να γνωρίζουν ότι προκρίνονται θέλησαν να κάνουν ροτέσιον. Οι αλλαγές έγιναν με τα φρέσκα πόδια να μπαίνουν και να δίνουν ώθηση, αλλά χωρίς να αλλάζει το δείκτη του σκορ καθώς το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος σε ένα φτωχό από φάσεις δεύτερο μέρος, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στους “16” του Champions League.