Πρώτη νίκη και κορυφή για Φινλανδία

Οι «κουκουβάγιες» επικράτησαν με 2-0 του Μαυροβουνίου και πήραν τόσο την παρθενική τους νίκη, όσο και την πρωτιά στον τρίτο όμιλο του β’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Μετά την ισοπαλία κόντρα στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη (1-1), η εθνική ομάδα της Φινλανδίας κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στο Nations League, ενώ το Μαυροβούνιο υπέπεσε στην πρώτη του ήττα, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Ρουμανίας.

Το παιχνίδι άνοιξε με αργό ρυθμό από τις δύο ομάδες, που «διάβαζαν» πρωτίστως το παιχνίδι των αντιπάλων τους. Η πρώτη αξιοσημείωτη τελική ήρθε στο 9ο λεπτό από την πλευρά των γηπεδούχων, όταν ο Τζένσεν σούταρε κι έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία του Πέτκοβιτς. Η επόμενη τελική των «κουκουβάγιων» μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Γιόελ Πογιάνπαλο, έπειτα από ασίστ του Πούκι. Εν συνεχεία, το Μαυροβούνιο, που είχε παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έκανε απόπειρα τελικής με σουτ του Φάτος Μπέσιραζ. Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους ξανά με τον επιθετικό της Ρίζεσπορ, μετά από ασίστ του Λίνγκμαν και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ενώ η Φινλανδία προσπαθούσε περισσότερο να διαχειριστεί τις δυνάμεις της και το προβάδισμά της. Στο 71′, η ομάδα του Μίοντραγκ Ραντούλοβιτς έκανε μία αξιοσημείωτη τελική, που κατέληξε στα χέρια του Χραντέτσκι από σουτ του Τομάσεβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, οι Φινλανδοί απάντησαν με σουτ του Νισκάνεν, αλλά ο Πέτκοβιτς αποσόβησε εγκαίρως τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς τίποτε δεν άλλαξε στο σκορ, που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος. Αμφότερες οι ομάδες πραγματοποίησαν ορισμένες ευκαιρίες, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες και η Φινλανδία απόσπασε εν τέλει την πρώτη της νίκη στον τρίτο όμιλο του Nations League.

ΓΚΟΛ: 31′, 38′ Πογιάνπαλο

Κίτρινες: Σίπσιτς

Στην επόμενη αγωνιστική του ομίλου, η Φινλανδία αναμένεται να αντιμετωπίσει τη Ρουμανία -την οποία δεν έχει κερδίσει ποτέ από το 1970), ενώ το Μαυροβούνιο υποδέχεται τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στην Ποντγκόριτσα.