Πρώτη νίκη η Μπρεστ | Συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις η Κλερμόν

Τρομερή η Μπρεστ που πέρασε εμφατικά από την Ανζέ με 3-1, τη στιγμή που η Κλερμόν νίκησε εύκολα τη Νις, ενώ η Οσέρ έκανε μια εξαιρετική ανατροπή στην Μονπελιέ.

Σπουδαία δράση στη Ligue 1 για τη τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με αναμετρήσεις με ανατροπές και τρομερό ενδιαφέρον. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Μπρεστ, ενώ η Κλερμόν συνέχισε σε υψηλές πτήσεις κόντρα στη τραγική και πάλι Νις. Αυτοχειρία για Μονπελιέ απέναντι στην Οσέρ, ενώ εντυπωσιακό ματς έγινε στην Τουλούζη.

Ανζέ – Μπρεστ 1-3

Η Μπρεστ πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10′, με τον Μπελαΐλ να εκτελεί το κόρνερ και τον Ντουαρόν να νικάει τους πάντες στον αέρα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πριν βγει το ημίχρονο έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 38′ με τον Λε Ντουαρόν, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Σαμπάνοβιτς στο 34′.

Στην επανάληψη η Μπρεστ, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκανε τρία τα τέρματά της στο 65′ με τον Νταρί, με τον Μπουφάλ όμως να μειώνει σε 1-3 πέντε λεπτά αργότερα, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα και την Μπρεστ να παίρνει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Γκολ: Μπουφάλ 70′ – Ντουαρόν 10′, Λε Ντουαρόν 38′, Νταρί 65′

Κλερμόν – Νις 1-0

Αιφνιδιασμός για τη Νις μόλις στο 6′, καθώς ο Καουΐ κυνήγησε τη μπάλα εντός περιοχής από τη βαθιά μπαλιά του Ογιέρ και νίκησε με πλασέ τον Σμάιχελ για το 1-0. Η Νις αδυνατούσε να βγάλει οργανωμένες τελικές προσπάθειες και να πατήσει με πολλά πρόσωπα την περιοχή των γηπεδούχων.

Η Νις αδυνατούσε να παράξει σωστή τελική προσπάθεια, με τις αμυντικές γραμμές της Κλερμόν να κρατούν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και να μην αφήνουν τους φιλοξενούμενους να μπουν στην περιοχή τους. Η Νις έμεινε και με 10 παίκτες στο 79′, με τον Λεμίνα να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό φάουλ, ενώ τρία λεπτά αργότερα έμεινε με 9, με τον Τοντιμπό να φεύγει για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα και την Κλερμόν να παίρνει στο τέλος μια πανάξια νίκη.

Γκολ: Καουΐ 6′

Μονπελιέ – Οσέρ 1-2

Η Μονπελιέ μπήκε δυνατή στην αναμέτρηση, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους ψηλά στο γήπεδο για να ανακτούν γρήγορα την κατοχή. Στο 20′ σκόραραν οι γηπεδούχοι με τον Νορντίν, αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Η υπεροχή της Μονπελιέ καρποφόρησε στο 40′, με τον Σακό να κάνει το 1-0 από εξαιρετική σέντρα του Νορντίν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλά νεύρα και οι δύο ομάδες έμειναν σε έξι λεπτά με δέκα παίκτες. Αρχικά η Μονπελιέ στο 46′ για κόκκινη που αντίκρισε ο Φαγιάντ και στο 52′ η Οσέρ με την αποβολή του Εμπαγιέ Νιάνγκ, μετά από υπόδειξη του VAR.

Οι αποβολές άλλαξαν εντελώς τη μορφή του παιχνιδιού, με την Οσέρ να γίνεται πιο επιθετική και να απειλεί την εστία της Μονπελιέ. Δεν έμεινε όμως μόνο εκεί, καθώς στο 70′ και στο 75′ ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή, με τους Ντα Κόστα από κοντινή απόσταση και τον Οτρέτ με πέναλτι να νικούν τον Ομλίν.

Με 9 παίκτες τέλειωσαν οι δύο ομάδες, καθώς στο 88′ και στο 90+3′ αποβλήθηκαν οι Ντα Κόστα και Σαβερνιέρ.

Γκολ: Σακό 41′ – Ντα Κόστα 70′, Οτρέτ 75′

Τουλούζ – Λοριάν 2-2

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Λοριάν, καθώς ο Λοριεντέ εκτέλεσε το φάουλ εκτός περιοχής στο 2ο λεπτό και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην εστία του Ντουπέ, που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Η Τουλούζ πήρε τον έλεγχο της κατοχής και του παιχνιδιού, ισοφαρίζοντας στο 31′ σε 1-1 με τον Ραταό να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας της Λοριάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουλούζ έφτασε στην ολική ανατροπή, κάτι που δικαιούνταν από την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Νταλινγκά να γίνεται στο 65′ αποδέκτης της ωραίας ενέργειας του Ντετζαεγκέρε και να γράφει το 2-1.

Δεν μπόρεσε όμως να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, καθώς ο Λοριεντέ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Κονέ από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-2.

Γκολ: Ραταό 31′, Νταλινγκά 65′ -Λοριεντέ 2′, Κονέ 80′