Πρώτη νίκη για τους “αετούς”

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της “τρίποντο” στη φετινή Bundesliga, επικρατώντας στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης με το εμφατικό 4-3.

Πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας μετά από μια συγκλονιστική “μάχη” με την Βέρντερ Βρέμης, για την κάτοχο του περσινού Europa League. Σε ένα ματς που η Άιντραχτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 μόλις στο 17ο λεπτό, ήρθε η ανατροπή για την ομάδα του Γκλάσνερ σε ένα ματς που τα είχε… όλα.

Το ματς άρχισε με “ξέφρενο” ρυθμό και μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκέτσε, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Παβλένκα, έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν πατήματα στο ματς. Η αντίδραση ήρθε στο 14′, όταν ο Γιούνγκ επωφελήθηκε από την αδράνεια των αμυντικών της Άιντραχτ και με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1. Η Βέρντερ μάλιστα “πάτησε το πόδι στο γκάζι” και τρία λεπτά αργότερα (17′), κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-1. Ο Λεονάρντο Μπίτενκουρτ εξασφάλισε όσο χώρο χρειαζόταν και με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τραπ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης πήγε να ισοφαρίσει άμεσα με τον Νταϊτσί Καμαντά, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ορθώς μετά από εξέταση του VAR. Στο 32ο λεπτό του παιχνιδιού, η ισοφάριση ήρθε για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μουανί με εξαιρετική ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παβλένκα για το 2-3. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 43ο λεπτό, ο Λίντσρομ με μια τρομερή κούρσα μέσα στην περιοχή, νίκησε τον τερματοφύλακα της Βέρντερ για το 3-2 και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το “πάνω χέρι” στην κυκλοφορία της μπάλας. Συγκεκριμένα, μόλις στο 48ο λεπτό του ματς, ο Καμαντά έκανε την ασίστ στον Σο, ο οποίος έκανε το σουτ, που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Παβλένκα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται πλέον με διαφορά δυο τερμάτων (2-4). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή. Το μόνο που κατάφεραν είναι να κερδίσουν ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από έλεγχο του VAR. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Νίκλας Φιούλκρουγκ, ο οποίος έτσι μείωσε σε 4-3 για την Βέρντερ Βρέμης. Η Άιντραχτ κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην αντίπαλό της και έτσι πανηγύρισε σπουδαίο διπλό, που ήταν και το πρώτο της… τρίποντο για τη φετινή αγωνιστική σεζόν στο πρωτάθλημα της Bundesliga.

ΓΚΟΛ: 14′ Γιούνγκ, 17′ Μπίτενκουρτ, 90+2′ Φιούλκρουγκ (πεν.) / 2′ Γκέτσε, 32′ Μουανί, 39′ Λίντστρομ, 48′ Σο

Κίτρινες: 33′ Πίπερ / 75′ Τραπ, 90+3′ Σο, 90+6′ Νάουθ