Πρώτη νίκη για το Αζερμπαϊτζάν στο Ταλίν

Οι Αζέροι φιλοξενήθηκαν από την Εσθονία για τον όμιλο F των προκριματικών του EURO 2024, σε μια αναμέτρηση των δύο ομάδων χωρίς νίκη στο γκρουπ. “Καθάρισαν” από το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι (2-0) και έχουν το προβάδισμα της άτυπης μάχης για την αποφυγή της τελευταίας θέσης.

Η ομάδα του Ντε Μπιάζι προηγήθηκε μόλις στο ένατο λεπτό, με κεφαλιά του Μπαϊράμοφ μετά από ασίστ του Καφαρκούλιεφ από αριστερά (1-0). Η Εσθονία ανέβασε ρυθμούς και πίεσε για την ισοφάριση με μεγαλύτερη φάση στο 36′ όταν ο Πουμ βρήκε κενό χρόνο, δοκίμασε το σουτ αλλά έσωσε ο τερματοφύλακας του Αζερμπαϊτζάν. Αφού δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι, το εκμεταλλεύτηκαν οι Αζέροι διπλασιάζοντας το προβάδισμα τους στο 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σεϊντάγιεφ ευστόχησε στο πέναλτι που δόθηκε για χέρι και έβαλε γερές βάσεις για να πάρει η ομάδα του το “διπλό”.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Αζέρων όχι μόνο δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά ήταν και αυτή που είχε τις φάσεις για τρίτο γκολ μέχρι το 70′. Τότε ο Ανίερ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο για τους Εσθονούς, με τον Μαχαμανταλίεφ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 80′ ο Βέτκαλ προσπάθησε να μειώσει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Άτυχος ήταν και ο Σινιάβσκι βλέποντας την προσπάθεια του στο 93′ να καταλήγει έξω από το αριστερό δοκάρι. Έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι τη λήξη στο Ταλίν και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, ενώ οι Εσθονοί “κόλλησαν” στον έναν βαθμό.//ΣΠ.