Πρώτη νίκη για Μπολόνια | Έκανε την ανατροπή η Ουντινέζε

Λέτσε και Μόντσα κόλλησαν στο 1-1, με την Ουντινέζε να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να κάνει το 1-3 κόντρα στους “νεροβέρντι”. Τα “λαγονικά” κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκης κόντρα στη Φιορεντίνα, με 2-1 και να ξεκολλήσουν από τα άσχημα αποτελέσματα.

Με σπουδαίες αναμετρήσεις συνεχίστηκε η έκτη αγωνιστική της Σέριε Α. Η Μπολόνια πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν κόντρα στη Φιορεντίνα με ανατροπή, η Ουντινέζε έσωσε την παρτίδα στο 93′ ενώ Λέτσε και Μόντσα ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Λέτσε – Μόντσα 1-1

Η Μόντσα μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος, κράτησε μπάλα και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Η Λέτσε στη συνέχεια απείλησε, με τον Μπασιρότο, χωρίς να καταφέρει να ανησυχήσει τον πορτιέρε των “φιλοξενούμενων”. Στο 35′ οι προσπάθειες της Μόντσα επέδωσαν καρπούς, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σένσι που βρήκε δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Λέτσε. Βρήκε το γκολ της ισοφάρισης μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του, με σκόρερ τον Γκονζάλες.

Μπολόνια – Φιορεντίνα 2-1

Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που αρχικά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κράτησε μπάλα, ενώ περίμενε τη Μπολόνια να ανοίξει χώρους έτσι ώστε να καταφέρει να διασπάσει την άμυνά της. Οι φάσεις ήταν μοιρασμένες στο πρώτο μέρος, με τους “φιλοξενούμενους” να χάνουν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθούν. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν από νωρίς το γκολ. Πρώτη το βρήκε η Φιορεντίνα με τον Μαρτίνες, ο οποίος νίκησε σε τετ-α-τετ τον τερματοφύλακα των “γηπεδούχων”. Η Μπολόνια απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, με φοβερή ατομική ενέργεια του Μπάροου, που σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι “γηπεδούχοι” έκαναν την απόλυτη ανατροπή έπειτα από τρία λεπτά. Ο Αρναούτοβιτς, πέτυχε ένα φοβερό γκολ για το 2-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις, ο Ίγκορ, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερα για τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Σασουόλο – Ουντινέζε 1-3

Η Ουντινέζε, μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος, προσπαθώντας να κρατήσει την κατοχή αλλά και να πιέσει τη Σασουόλο. Στη συνέχεια οι “γηπεδούχοι” ανέβασαν ρυθμό, ενώ στο 35ο λεπτό πέτυχαν το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Ο Φρατέσι, δέχθηκε εξαιρετική πάσα από τον Λοριέντε μέσα στην περιοχή, σούταρε και άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Τρεσόλντι θα κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα, με τον ρέφερι να του δείχνει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Η Ουντινέζε, δεδομένου ότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή, ενώ δημιουργούσε και φάσεις. Στο 75ο λεπτό, βρήκε δίχτυα με τον Μπέτο, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά. Στη συνέχεια χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για την ολοκληρωτική ανατροπή. Ο Σάμαρντιτς έκανε το 2-1 στο 91′, ενώ στο 93′ ο Μπέτο διαμόρφωσε το τελικό 3-1.