Πρώτη η Λετονία στον όμιλο παρά τη… γκέλα

Στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της League D του Nations League η Λετονία κατάφερε τερματίσει στην πρώτη θέση με 13 βαθμούς, παρά την ισοπαλία με 1-1, απέναντι στην Ανδόρα. Στο έτερο παιχνίδι η Μολδαβία επικράτησε με 2-0, απέναντι στο Λιχτενστάιν.

Ανδόρα – Λετονία 1 – 1

Η Ανδόρα υποδέχθηκε τη Λετονία στο “Εστάντι Νασιονάλ”, σε ένα παιχνίδι που την εποπτεία είχε ο Παπαπέτρου. Σε ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος, οι Λετονοί είχαν μία μικρή υπεροχή, χωρίς όμως καμία ομάδα, να μπορεί να μετουσιώσει κάποια ευκαιρία σε γκολ. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Λετονοί βρήκαν το γκολ που “έψαχναν”, προκειμένου να διασφαλίσουν την πρώτη θέση στον όμιλο. Μετά από ένα “τραγικό” λάθος του Μαρκ Βέλες, ο Κρόλις γύρισε τη μπάλα στον Γκουτκόβσκις, ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Ο τελευταίος μάλιστα, έφτασε τα 11 γκολ, ενώ παράλληλα “σκαρφάλωσε” στην πρώτη θέση των σκόρερ της τέταρτης κατηγορίας του Nations League. Το σύνολο του Καζάκεβικς χαλάρωσε και το… πλήρωσε, καθώς ισοφαρίστηκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, από το γκολ του Ρόσας. Παρόλα αυτά η Λετονία τερμάτισε πρώτη με 13 βαθμούς, παρά τη νίκη της Μολδαβίας, με την οποία είναι ισόβαθμη.

Μολδαβία – Λιχτενστάιν 2 – 0

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου η Μολδαβία υποδέχθηκε στο “Ζίμπρου” το Λιχτενστάιν για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Nations League. Η Μολδαβία είχε την κατοχή και τη διάθεση, δημιούργησε περισσότερες προϋποθέσεις, προκειμένου να σκοράρει, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει “δίχτυα” στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο 45λεπτο η Μολδαβία κατάφερε να βρει το “πολυπόθητο” γκολ στο 90’+2′ με τον Στίνα. Ο ίδιος μάλιστα έκανε το 2-0 δύο λεπτά αργότερα. Έτσι η Μολδαβία τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο με 13 βαθμούς – ισοβαθμία με τη Λετονία, ενώ το Λιχτενστάιν, με έξι ήττες, φυσιολογικά βρέθηκε στην τελευταία θέση.