Πρώτη γκέλα για τον “Αίαντα” επί Φαν Τ’Σχιπ

Μετά από τις δύο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς που είχε τον Ολλανδό τεχνικό στον πάγκο του, ο Άγιαξ είχε την πρώτη απώλεια βαθμών εντός συνόρων μένοντας στο 2-2 εκτός έδρας με την Άλμερε Σίτι.

Ο Τζον Φαν Τ’Σχιπ, άρχισε θετικά την παρουσία του στον πάγκο του “Αιάντα” ως head coach, καθώς στις δυο πρώτες αναμετρήσεις, πανηγύρισε δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, απέναντι στην Φόλενταμ (2-0) και στην Χέρενφεν (4-1) εντός έδρας.

Το απόγευμα της Κυριακής είχε ωστόσο και την πρώτη του απώλεια βαθμών, με τον Άγιαξ να αναδεικνύεται ισόπαλος 2-2 με την Άλμερε Σίτι εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 67ο λεπτό, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας στο 63′ με τον Άκπομ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Στο 82ο λεπτό έκανε την ανατροπή ο Άγιαξ με τον Ταχίροβιτς από την δεύτερη ασίστ του Μπρόμπεϊ στο παιχνίδι.

Το “3 στα 3” στην Eredivisie έμοιαζε πολύ κοντά για τον Ολλανδό προπονητή όμως δεν έγινε αφού ο Ρόμπινετ έγραψε το τελικό 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+3′, αποτέλεσμα που ανέβασε πάντως τον “Αίαντα” στην 8η θέση.//ΓΓ