Πρωταθλητές οι μικροί του Ολυμπιακού σε μυθικό ματς!

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο τελικός της Super League Κ17, με τους Πειραιώτες να σηκώνουν το τρόπαιο στο Πανθεσσαλικό, επικρατώντας με 5:4 του ΠΑΟΚ στη παράταση, έπειτα από μία φοβερή ανατροπή.

Ένα παιχνίδι που θα θυμούνται για πολλά χρονιά, έπαιξαν οι μικροί ποδοσφαιριστές Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, οι οποίοι μονομάχησαν στο Βόλο για τον τίτλο του πρωταθλητή της κατηγορίας Κ17 στη Super League, σε μία αναμέτρηση με εννέα γκολ, ανατροπές του σκορ και φοβερές συγκινήσεις.

Οι Θεσσαλονικείς έμοιαζαν να βρίσκονται αγκαλιά με το τρόπαιο, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη, παρά το σημαντικό προβάδισμα που είχαν σε καλό χρονικό σημείο. Το σκορ άνοιξε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Κεσίδη να κάνει με σουτ το 1:0, στο παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ ήταν τυπικά φιλοξενούμενος. Στο 51′ έγινε το 2:0 με κεφαλιά του Καλαϊτσίδη.

Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε και άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Κωστούλας με κεφαλιά μείωσε σε 2:1 στο 61′ για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι βρήκαν και το γκολ της ισοφάρισης. Στο 81′, ο Λίγδας έκανε με απευθείας φάουλ το 2:2 και έστειλε το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, το μομέντουμ ήταν υπέρ των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 3:2 στο 91′, με το δεύτερο γκολ του Λίγδα. Ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση, με τον Τσοπάνη να ισοφαρίζει σε 3:3 στο 103′, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Κωστούλας, χάρη στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 4:3.

Η ομάδα του Πειραιά σφράγισε ουσιαστικά τον τίτλο στο 110′, όταν το σουτ του Λιατσικούρα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 5:3. Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 5:4 στο 119′ με πλασέ του Τσοπάνη, αλλά πλέον ήταν αργά. Κάπως έτσι οι “ερυθρόλευκοι” αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας.//ΜΠ.