Πρωταθλητές οι Λος Άντζελες, με Μπέιλ στην παράταση

Ο Ουαλός μεσοεπιθετικός σκόραρε στις καθυστερήσεις του “έξτρα χρόνου” και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Τζον ΜακΚάρθι απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία που ακολούθησε, δίνοντας έτσι στην ομάδα τους την ευαιρία να πανηγυρίσει το πρώτο της πρωτάθλημα στo MLS.

Οι Λος Άντζελες του Γκάρεθ Μπέιλ κατάφεραν να επιβληθούν στα πέναλτι απέναντι στην Φιλαδέλφεια Ουνιόν σε αγώνα που έγινε στην Καλιφόρνια, κατακτώντας έτσι το πρωτάθλημα του MLS για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο Μπέιλ, αγωνίστηκε ως αλλαγή στην παράταση, ενώ προερχόταν από τραυματισμό στον καρπό. Με κεφαλιά στις καθυστερήσεις, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα από σέντρα του Ντιέγκο Παλάσιος για την ισοφάριση σε 3-3, ενώ η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε επίσης ισόπαλη με 2-2.

Ο MVP του αγώνα Μακ Κάρθι, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι μετά την αποχώρηση στην παράταση του βασικού τερματοφύλακα, Μαξίμ Κρεπό, εξασφάλισε το πρωτάθλημα για την ομάδα του με 3-0 στα πέναλτι όντας εξαιρετικός. Ο Ίλιε Σάντσες σημείωσε το νικητήριο γκολ στη διαδικασία των πέναλτι για την ομάδα του Λος Άντζελες, που κέρδισε τον πρώτο της τίτλο.