Πρόκριση για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” νίκησαν 3:0 την Τσάρλτον στο “Όλντ Τράφορντ και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του EFL Cup. Πέρασαν και οι “καρακάξες”, που επικράτησαν με 2:0 της Λέστερ στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 3:0 την Τσάρλτον στο “Ολντ Τράφορντ” για τα προημιτελικά του EFL Cup και πήρε την πρόκριση απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται δύο κατηγορίες πιο χαμηλά. Τα γκολ για την ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ πέτυχαν ο Άντονι στο 21ο λεπτό με ωραίο αριστερό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και ο Ράσφορντ στο 90′ και στο 90+4′, που σκόραρε για έκτο σερί παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος έφτασε τα πέντε τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις με τους “κόκκινους διαβόλους” και είναι πίσω μόνο από τα 15 που έχει πετύχει ο Άγγλος επιθετικός.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χίτον, Νταλότ (34′ λ. τρ. Γουάν-Μπισάκα), Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Μαλάσια, Μακτόμινεϊ, Φρεντ (60′ Έρικσεν), Άντονι (60′ Ράσφορντ), Μέινου (60′ Κασεμίρο), Γκαρνάτσο, Ελάνγκα (85′ Πελίστρι).

Τσάρλτον: Μέιναρντ Μπρούερ, Κλερ, Ίνις, Νες, Σεσενιόν (82′ Στόκλεϊ), Μόργκαν (66′ Πάινε), Ντόμπσον, Φρέιζερ, Ρακ Σακί (82′ Χένρι), Λίμπερν, Μπλάκετ Τέιλορ (61′ Ο’Κόνελ).

Νιουκάστλ – Λέστερ 2:0

Σε μια… μονομαχία με άρωμα Premier League, η Νιουκάστλ επικράτησε με 1:0 επί της Λέστερ στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του EFL Cup. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά στο δεύτερο οι “καρακάξες” βρήκαν τις λύσεις και πέτυχαν τα γκολ της νίκης. Μπερν στο 60′ και Ζοέλινγκτον στο 72′ οι σκόρερ, που χάρισαν την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γουίλοκ (90′ Μέρφι), Αλμιρόν (84′ Σεν Μαξιμέν), Γουίλσον (78′ Ίσακ), Ζοέλινγκτον.

Λέστερ: Γουόρντ, Καστάνιε, Αμαρτέι, Φας, Τόμας (64′ Ιχεανάτσο), Εντίντι, Ολμπράιτον, Τίλεμανς, Πέρεθ (85′ Μεντί), Μπαρνς, Ντάκα (64′ Βάρντι).//