Προχωρούν Τζένοα-Μπολόνια, “σφαλιάρα” στη Σασουόλο

Συνεχίζει στο Κύπελλο Ιταλίας η ομάδα της Γένοβας, μετά την επικράτηση της με 3-2 επί της Μπενεβέντο, ενώ οι “νεροβέρντι” βρέθηκαν προ εκπλήξεως και με το ίδιο σκορ αποκλείστηκαν από την Μόντενα, η οποία αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία.

Οι “ροσομπλού” συνεχίζουν στο ιταλικό Κύπελλο μετά τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Μπενεβέντο. Η Τζένοα κατάφερε να προηγηθεί στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκούντμουνσον και τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του 10 λεπτά αργότερα. Οι “μάγισσες” μείωσαν το σκορ στις καθυστερήσεις, πριν από την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκλικ να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 64′, ο Κόντα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 από την “άσπρη βούλα” του πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η Μπενεβέντο ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2, στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Κάριτς.

Στο έτερο παιχνίδι για την ιταλική διοργάνωση, η Μόντενα έκανε την έκπληξη και “πέταξε” έξω τη Σασουόλο. Στο 11ο λεπτό ο Φαλτσινέλι άνοιξε το σκορ για τα “καναρίνια”, ενώ στο 30′ ο Μόστι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στον έξτρα χρόνο του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπεράρντι μείωσε για τους “νεροβέρντι” σε 2-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μόστι βρήκε και πάλι δίχτυα στο 53′, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η Σασουόλο απλά μείωσε στο 88′ σε 3-2 με τον Αϊχάν.

Στα παιχνίδια που ήταν προγραμματισμένα για το βράδυ, η Κρεμονέζε ξεπέρασε το εμπόδιο της Τερνάρα με 3-2 και η Μπολόνια επιβλήθηκε με 1-0 της Κοζέντσα χάρη σε τέρμα του Σανσόνε στο 65′, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας.