Πρεμιέρα με τεσσάρα η Αϊντχόφεν

Οι “χωριάτες” άρχισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο ολλανδικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν με το εκκωφαντικό 4-1 της Έμμεν στο “Φίλιπς”.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπακαγιόκο, έπειτα από ασίστ του Σιμόνς και διπλασίασε τα τέρματά της με… αυτογκόλ του Κίφτενμπελντ, ο οποίος έδιωξε άθελά του την μπάλα πάνω στα… πόδια του. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Χάκπο (38′).

Στο δεύτερο μέρος, ο 23χρονος εξτρέμ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, δίνοντας παράλληλα προβάδισμα τεσσάρων γκολ στην ομάδα του. Η Έμμεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 62ο λεπτό με τον Τερ Χαρ Ρόμενι. Το 4-1 έμεινε έως το τέλος του παιχνιδιού και η Αϊντχόφεν σφράγισε την πρώτη νίκη της νέας σεζόν στην Ερεντιβίζιε.