Πρεμιέρα με… πάρτι για την Ελβετία | Διπλό με ανατροπή για την Τουρκία

Επιβλητική εμφάνιση για την Ελβετία, που πέρασε με το εμφατικό 5:0 από την Λευκορωσία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EURO 2024. Στο άλλο ματς του 9ου Ομίλου, Ισραήλ και Κόσοβο έμειναν στο 1:1. Για τον 4ο Όμιλο, οι Τούρκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πήραν τελικά τη νίκη με 2:1 στην Αρμενία.

Η Ελβετία επιβεβαίωσε από νωρίς τον τίτλο του φαβορί στην Λευκορωσία και πήρε το τρίποντο με το εντυπωσιακό 5:0. Το παιχνίδι “καθάρισε” ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, όπου ο 31χρονος επιθετικός της Λουγκάνο, Ρενάτο Στέφεν, πέτυχε χατ τρικ (4′,17′ και 29′) και το σύνολο του Μουράτ Γιακίν πήγε στα αποδυτήρια με το… ξεκούραστο 3:0. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Τζάκα στο 62′ και Αμντούνι στο 65′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.

Aξίζει να σημειωθεί πως με τα 3 γκολ στα πρώτα 29 λεπτά της αναμέτρησης, ο Στέφεν πέτυχε το πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της Εθνικής Ελβετίας!

Στο άλλο παιχνίδι του 9ου Ομίλου, δύο ομάδες που θα κυνηγήσουν την πρόκριση πίσω από το φαβορί Ελβετία, Ισραήλ και Κόσοβο έμειναν στο ισόπαλο 1:1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36′ με αυτογκόλ του Ντάσα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 56′ με τον Πέρετζ και γλίτωσαν την εντός έδρας ήττα.

Τέλος, στο πρώτο παιχνίδι του 4ου Ομίλου για τα προκριματικά του EURO 2024, η Τουρκία έκανε την ανατροπή και επικράτησε εκτός έδρας με 2:1 της Αρμενίας. Ο Καμπάκ στο 10′ με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά το σύνολο του Στέφαν Κουντς έβγαλε αντίδραση. Αρχικά ισοφάρισε με τον Κοκτσού στο 35′ και στο δεύτερο μέρος με γκολ του Ακτούρκογλου στο 64′ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων των προκριματικών του Εuro 2024: