“Άντεξε” στην πίεση της Λέστερ

Παρά το γεγονός πως έμεινε με δέκα παίκτες από το 28′ λόγω της αποβολής του Κόνορ Γκάλαχερ, η Τσέλσι κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στις “αλεπούδες” επικρατώντας με 2-1 επιστρέφοντας ξανά στα θετικά αποτελέσματα.

Οι δυο ομάδες έμειναν στο… μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά “άγγιξαν” το γκολ. Στο 7′ ο Λόφτους-Τσικ απώλεσε μια σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους που στο 28′ έχασαν τον Γκάλαχερ (σ.σ. πρώτη φορά βασικός με την Τσέλσι) με δεύτερη κίτρινη/κόκκινη κάρτα για τάκλιν στον Μπαρνς. Ο τελευταίος σκόραρε με κεφαλιά στο 36′, όμως ακυρώθηκε το τέρμα του μέσω VAR ως επιθετικό φάουλ στον Μεντί. Στο 43′ ο Τζέιμς είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι και στο 45+4′ ο Μεντί απέκρουσε εκπληκτικά το σουτ του Καστάν.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι “μπλε” του Λονδίνου άνοιξαν το σκορ στο 47′ (1-0) με υπέροχο τέρμα του Στέρλινγκ που σούταρε εκτός περιοχής (σ.σ. η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Άμαρτεϊ) και κρέμασε τον Γουόρντ για να κάνει “σεφτέ” με τη νέα του ομάδα. Ο σκόρερ των γηπεδούχων απείλησε ξανά λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 51′, ωστόσο του σουτ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 63ο λεπτό του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Τόμας Τούχελ κατάφερε να βρει ξανά δίχτυα και να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Τζέιμς έκανε μια τρομερή σέντρα προς τον Στέρλινγκ, ο οποίος βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και έκανε το 2-0 για τους “μπλε”. Η Λέστερ έβγαλε σύντομα αντίδραση, καθώς στο 67′, ο Μπαρνς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά από την ασίστ του Βάρντι και με ψυχραιμία κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με σουτ στην αριστερή γωνία του Μεντί. Οι φιλοξενούμενοι μετά την επίτευξη του γκολ τους, ανέβασαν ακόμα περισσότερες “στροφές” και δημιούργησαν ευκαιρίες. Η πιο σημαντική ήταν αυτή στο 84ο λεπτό, όταν ο Βάρντι βρέθηκε στην περιοχή της Τσέλσι, πέρασε τον Μεντί, ωστόσο αστόχησε σε κενή εστία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πέρεζ εκμεταλλεύτηκε μια πάσα ακριβείας και εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μεντί. Το σκορ παρέμεινε ίδιο (2-1) και έτσι η Τσέλσι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την “βαριά” ήττα της κόντρα στη Λιντς.

Γκολ: 47′, 63′ Στέρλινγκ / 67′ Μπαρνς

Δοκάρια: 43′ Τζέιμς (σουτ), 51′ Στέρλινγκ / 87′ Πέρεζ

Κίτρινες: 22′ Γκάλαχερ, 90+3′ Χάβερτζ / 31′ Ντιούσμπερι-Χολ, 41′ Πρατ

Κόκκινες: 28′ Γκάλαχερ (δεύτερη κίτρινη)

ΤΣΕΛΣΙ (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Τζέιμς, Σίλβα, Τσαλόμπα, Κουκουρέγια (90+2′ Τσίλγουελ), Λόφτους-Τσικ, Μάουντ (46′ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (75′ Κόβασιτς), Γκάλαχερ, Χάβερτς, Στέρλινγκ (75′ Πούλισικ).

ΛΕΣΤΕΡ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Καστάν, Άμαρτεϊ, Έβανς, Τζάστιν, Σουμαρέ (55′ Πέρεζ), Πρατ (55′ Ιχεανάτσο), Τίλεμανς (89′ Εντιντί), Ντιούσμπερι-Χολ, Μπαρνς, Βάρντι.