Ο Χάαλαντ… καθάρισε για τη Σίτι

Δύο τέρματα του Νορβηγού επιθετικού στο τελευταίο 20λεπτο ήταν αρκετά για να χαρίσουν στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα τη νίκη με 2-0 σε βάρος της Έβερτον στο “Etihad Stadium”, για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Στην κορυφή της βαθμολογίας -έστω και προσωρινά- ανέβηκε η Μάντσεστερ Σίτι, μιας και πλέον έχει 52 βαθμούς, έναντι 51 της Λίβερπουλ. Βέβαια, οι “κόκκινοι” αγωνίζονται αργότερα κόντρα στην Μπέρνλι στο “Anfield” (10/02, 17:00). Τα “ζαχαρωτά” από την άλλη παρέμειναν στην 18η θέση με 19 πόντους.

Το πρώτο μέρος άνηκε, όπως αναμενόταν, στους “πολίτες”. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα είχαν τον πλήρη έλεγχο, με κατοχή που ξεπερνούσε το 70%. Μάλιστα δημιούργησαν και εννέα τελικές, χωρίς κάποια εξ αυτών να καταλήξει στην εστία του Πίκφορντ. Κάπως έτσι οι 22 ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ.

Η εικόνα το δευτέρου μέρους δεν ήταν κατά πολύ διαφορετική, με τη Σίτι να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ουσιαστικές στιγμές. Αυτό άλλαξε στο 71′, όταν μετά από ένα κόρνερ ο Ακέ βρήκε τον Χάαλαντ και ο Νορβηγός… έλυσε το γόρδιο δεσμό για το 1-0. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρόινε έβγαλε μία εξαιρετική μακρινή μπαλιά στον Χάαλαντ, εκείνος νίκησε με το σώμα τον αντίπαλο αμυντικό, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Κάπως έτσι, ο κορυφαίος φορ του πλανήτη… καθάρισε τη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι, με το σκορ να μην αλλάζει έως το σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ: 71′, 85′ Χάαλαντ –

Κίτρινη: – 54′ Γκέιγ, 90’+7 Γκάρνερ