Ήττα για την Βίλα στο Μπράιτον | Βλέπει Ευρώπη η Τσέλσι

Οι «χωριάτες» έφυγαν ηττημένοι από την έδρα των «γλάρων», πριν έρθουν στην Ελλάδα για τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό, ενώ οι «μπλε» ξέσπασαν με πεντάρα απέναντι στη Γουέστ Χαμ στην 36η αγωνιστική της Premier League.

Μπράιτον-Άστον Βίλα 1-0

Με άδεια χεριά έφυγε από το «Amex Stadium» η Άστον Βίλα. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση και στο τέλος δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από το σύνολο του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν πιο απειλητικοί, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ. Οι «γλάροι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 68ο λεπτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR για οφσάιντ στον Γκρος. Στο 87′ ο Ζοάο Πέδρο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, όμως πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 1-0.

Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 5-0

Mία παράσταση με θεατή την Γουέστ Χαμ παρέδωσε η Τσέλσι, καθώς άνοιξε νωρίς ο δρόμος της νίκης και στο φινάλε πήρε διαστάσεις θριάμβου. Ο χορός των τερμάτων ξεκίνησε στο 15ο λεπτό με τον Πάλμερ να κάνει το 1-0 και τον Γκάλαχερ να διπλασιάζει τα τέρματα των «μπλε» με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Οι γηπεδούχοι έφθασαν και σε 3ο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Μαντουέκε στο 36ο λεπτό να διαμορφώνει το 3-0 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Τζάκσον. Ο 22χρονος Σενεγαλέζος επιθετικός έκανε το 4-0 στο 48′ και στο 80′ πέτυχε το τελικό 5-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.