Φιέστα τίτλου με… χαμόγελα

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1:0 της Τσέλσι, στην αναμέτρηση για την 37η αγωνιστικής της Premier League, έχοντας μάλιστα κατακτήσει και μαθηματικά το 3ο της σερί πρωτάθλημα, γιορτάζοντάς το μπροστά στον κόσμο της.

Η Σίτι συνεχίζει να… γράφει ιστορία. Επικράτησε 1:0 της Τσέλσι με τα… δεύτερα και πανηγύρισε και με τον κόσμο της την κατάκτηση του 3ου σερί πρωταθλήματος, στην Premier League. Συνολικά, οι Πολίτες έφτασαν τα εννιά πρωταθλήματα, τα πέντε επί Γκουαρδιόλα.

Κυριαρχία της Σίτι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η οποία κυκλοφορούσε τη μπάλα με την Τσέλσι να είναι… κομπάρσος. Μόλις στο 12ο λεπτό, οι Πολίτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Άλβαρεζ να νικά τον Κέπα και να γράφει το 1:0. Η πρώτη απειλή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 33ο λεπτό, με τον Χάβερτζ να τροφοδοτεί τον Στέρλινγκ ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, με τον Ορτέγκα να λέει όχι και να κρατά… ανέπαφη την εστία του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο κίπερ των “Πολιτών” νίκησε και τον Γκάλαχερ μετά από εξ επαφής κεφαλιά, με το 1:0 να διατηρείται έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τη Σίτι να είναι και πάλι αυτή που είχε την πρωτοβουλία. Στο 56ο λεπτό, η κεφαλιά του Λαπόρτ… τράνταξε το δοκάρι του Κέπα, με τους Πολίτες να χάνουν τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Η απάντηση της Τσέλσι ήρθε άμεσα, στο 58ο λεπτό, με τον Χολ να κάνει το δυνατό σουτ και τον Ορτέγκα να προχωρά σε ακόμη μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 73ο λεπτό, η Σίτι βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Άλβαρεζ, που όμως ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης, ο Μαχρέζ κοντρόλαρε τη μπάλα με το χέρι. Στα τελευταία λεπτά, οι Πολίτες προσπάθησαν να “κλειδώσουν” τη νίκη πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ, με την Τσέλσι να δημιουργεί ευκαιρίες, προκειμένου να… κλέψει το παιχνίδι. Το 1:0 διατηρήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Γκολ: 12′ Άλβαρεζ
Κίτρινες: / 18′ Χάβερτζ, 66′ Γκάλαχερ
Δοκάρι:  56′ Λαπόρτ

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Γουόκερ, Ακάντζι, Λαπόρτ, Λιούις, Φίλιπς, Φόντεν, Πάλμερ, Μαχρέζ, Γκόμεζ, Άλβαρες

Τσέλσι: Κέπα, Φοφανά, Τιάγκο Σίλβα, Τσάλομπα, Αθπιλικουέτα, Λόφτους-Τσικ, Φερνάντες, Γκάλαχερ, Χολ, Στέρλινγκ, Χάβερτς

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής της Premier League: