Έσπασε το σερί της Σίτι και… έφυγε για το Europa League

Η Μπράιτον κατάφερε να αποσπάσει μία πολύ σημαντική ισοπαλία από τους πρωταθλητές Αγγλίας των 12 συνεχόμενων νικών, με το 1:1 στο “Amex Stadium”, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι “πολίτες” κατάφεραν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό, μετά από μία ωραία συνεργασία του Έρλινγκ Χάαλαντ με τον Φιλ Φόντεν και ένα εύστοχο τελείωμα του δεύτερου. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση πριν τελειώσει το ημίχρονο, με τον Χούλιο Ενσίσο και το τρομερό του σουτ στο 38′. Στη συνέχεια υπήρξαν δύο τέρματα που ακυρώθηκαν και σε συνδυασμό με εκείνο του Καόρου Μιτόμα στο 31′, έφτασαν τα τρία συνολικά.

Το 1:1 διατηρήθηκε έως το φινάλε, με την Μάντσεστερ Σίτι να φτάνει τους 89 πόντους, στο +8 πια από τη 2η Άρσεναλ. Από την άλλη, η Μπράιτον έχει πλέον 62 βαθμούς, είναι στο +4 από την 7η Άστον Βίλα και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Europa League της επόμενης σεζόν.

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League εδώ.//Α.