Premier League: Έξι οι λανθασμένες αποφάσεις του VAR

Η Αγγλική λίγκα έκανε γνωστό πως φέτος το VAR πήρε έξι φορές λάθος απόφαση, με τα πέντε από αυτά να επηρεάζουν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Όπως ανακοίνωσε η Premier League, το VAR πήρε έξι φορές λάθος απόφαση φέτος, με τις πέντε να επηρεάζουν το αποτέλεσμα του αγώνα. Τα εν λόγω αποτελέσματα, ήρθαν μετά τη συγκρότηση επιτροπής, αποτελούμενης από πρώην ποδοσφαιριστές, εκπροσώπους της Ένωσης των διαιτητών, αλλά και μελών της λίγκας.

Οι έξι λανθασμένες αποφάσεις είναι οι εξής:

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1: Το πέναλτι για χέρι του Ντιν, με το οποίο η Πάλας πήρε προβάδισμα με 2-1.

Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 2-1: Η ισοφάριση των «σφυριών» με τον Κορνέ στο 90ο λεπτό, που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Τζάροντ Μπόουεν στον Μεντί.

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 0-0: Το αυτογκόλ του Ταϊρίκ Μίτσελ για το 1-0 στο 51ο λεπτό, που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Γουίλοκ στον Γουάιτα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 3-1: Το ακυρωθέν γκολ του Μαρτινέλι για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης στον Έρικσεν.

Φούλαμ – Άστον Βίλα 3-0: Η απευθείας κόκκινη που δόθηκε στον Ντάγκλας Λουίς και άφησε τους φιλοξενούμνεους με δέκα παίκτες με το σκορ στο 1-0.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρέντφορντ 2-2: Το πέναλτι που χρεώθηκε ο τερματοφύλακας της Νότιγχαμ, Ντιν Χέντερσον και με το οποίο ο Εμπεμό σκόραρε για το 1-1.//