Πρώτο τρίποντο με ανατροπή για την Εθνική Γυναικών στο Nations League

H Εθνική Ελλάδας πήρε ένα σημαντικό τρίποντο επί της Ουκρανίας με 2-1, φτάνοντας στην πρώτη της νίκη στον όμιλο και ανεβαίνοντας στην 3η θέση.

Οι Ουκρανές άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό στο “Γεντί Κουλέ” με την Καλίνινα μετά από λάθος υπολογισμό της ελληνικής άμυνας. Η Εθνική έβγαλε αντίδραση πριν το ημίχρονο, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά της Μάρκου στο 37′, η οποία κατέληξε στο δοκάρι και μέσα. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 72ο λεπτό χάρη στο γκολ της Σπυριδωνίδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος.

• Ελλάδα: Νάση, Πατερνά, Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κογκούλη, Γιαννακά, Σπυριδωνίδου
  • Ουκρανία: Σαμσόν, Κόρσουν, Απαστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκας, Χίριν, Παντσουλάια, Πέτρικ, Κόζλοβα, Καλίνινα, Οβντίγτσουκ.//ΣΠ.