Πλήγωσε ξανά την πρώην!

Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, χαρίζοντας στην Μπάγερν Μονάχου τη νίκη (1:0) στο “Παρκ ντε Πρενς”, με τους Βαυαρούς να κάνουν… βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League. Ο άλλοτε παίκτης των Παριζιάνων, τους είχε… τιμωρήσει και στον τελικό της διοργάνωσης το 2020.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τις φάσεις στα καρέ να είναι μηδενικές και αμφότερες να προσπαθούν να επιβληθούν, ανεπιτυχώς, η μία στην άλλη. Στο 27ο λεπτό ο Κανσέλο επιχείρησε έξυπνα να βγάλει τον Μουσιάλα τετ-α-τετ με τον Ντοναρούμα, όμως ο Σέρχιο Ράμος πήρε την… μπουκιά από το στόμα του 19χρονου. Στο 30′, ο Κομάν έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του Τσούπο-Μοτίνγκ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα. Οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη, με τους Βαυαρούς να πιέζουν στα… κόκκινα, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν. Στο 43ο λεπτό η πρώτη σπουδαία φάση της αναμέτρησης, με την μπάλα να φτάνει στον Κίμιχ έξω από την περιοχή, τον Γερμανό να κάνει μονοκόμματο σουτ και τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει με δυσκολία. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μέσι κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να απομακρύνεται.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη… ορμή. Στο 50ο λεπτό ο Ζαΐρ-Εμερί έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Νεϊμάρ, αλλά ο Ουπαμεκανό πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 53′, ο Ντέιβις έβγαλε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο αμαρκάριστος Κομάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μονοκόμματο σουτ. H Παρί Σεν Ζερμέν προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, όμως οι συνεργασίες μεταξύ των παικτών της δεν ήταν οι κατάλληλες. Στο 62′, ο Κομάν σέντραρε στην περιοχή, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε και ο Τσούπο-Μοτίνγκ επιχείρησε ένα γυριστό σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Στο 63ο λεπτό ο Μουσιάλα… ταλαιπώρησε τον Μέντες, γύρισε στον Τσούπο-Μοτίνγκ, με το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι. Ο “καταιγισμός” φάσεων των Βαυαρών συνεχίστηκε, καθώς στο 64′ ο Κίμιχ εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Παβάρ να παίρνει την κεφαλιά και τον Ιταλό γκολκίπερ να αποκρούει.

Στο 73ο λεπτό η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσε. Ο Εμπαπέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζόμερ, ο Γερμανός απέκρουσε με το κεφάλι, ο Νεϊμάρ στη συνέχεια δεν τα κατάφερε σε διπλή προσπάθεια, με τον Γάλλο να σκοράρει στην επαναφορά, όντας όμως οφσάιντ. Στο 77′, η κεφαλιά του Μαρκίνιος από το κόρνερ του Νεϊμάρ κατέληξε στην αγκαλιά του Ζόμερ. Στο 82ο λεπτό οι Παριζιάνοι έκαναν το 1:1, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Μέντες, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, έκανε… επέλαση από τα αριστέρα, γύρισε την κατάλληλη ώρα για τον Εμπαπέ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το VAR, ωστόσο, του στέρησε τη χαρά. Στο 84′, ο Μέντες γύρισε ξανά από τα αριστερά για τον Μέσι, με το σουτ του Αργεντινού να κοντράρει στον Παβάρ και να καταλήγει κόρνερ. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν… ασφυκτική στο τελευταίο 10λεπτο, με τον Βιτίνια να χάνει κι αυτός ευκαιρία να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ, στο 86′, το οποίο απέκρουσε ο Ζόμερ.

ΓΚΟΛ: 53′ Κομάν
ΔΟΚΑΡΙ: 63′ Τσούπο-Μοτίνγκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 70′ Κιμπεμπέ, 87′ Νεϊμάρ / 26′, 90+2′ Παβάρ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+2′ Παβάρ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: O Γουόρεν Ζαΐρ-Εμερί έγινε ο νεαρότερος παίκτης που ξεκινά βασικός σε νοκ άουτ παιχνίδι του Champions League (16 ετών και 343 ημερών). / Η Μπάγερν Μονάχου σκόραρε για 39ο συνεχόμενο ματς στη διοργάνωση. / H Παρί Σεν Ζερμέν είναι η μοναδική ομάδα, κόντρα στην οποία έχει σκοράρει δύο φορές σε νοκ άουτ παιχνίδι ο Κομάν. / Οι Παριζιάνοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε εντός έδρας αγώνα του Champions League, μόλις για δεύτερη φορά στα τελευταία 33 παιχνίδια.//

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Μέντες, Ράμος, Μαρκίνιος, Χακίμι (46′ Κιμπεμπέ), Βεράτι, Περέιρα (75′ Βιτίνια), Σολέρ (57′ Εμπαπέ), Ζαΐρ-Έμερι (57′ Ρουίθ), Μέσι, Νεϊμάρ

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Κανσέλο (46′ Ντέιβις), Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν (76′ Γκνάμπρι), Σανέ (90′ Στάνισιτς), Μουσιάλα (87′ Γκράβενμπερχ), Τσούπο-Μοτίνγκ (76′ Μίλερ)

Επαναληπτικός αγώνας: Μπάγερν Μονάχου – Παρί Σεν Ζερμέν (8/3, 22:00, Allianz Arena)