Πήρε βαθμό «σωτηρίας»

Η Μπέρνλι κατάφερε να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Άστον Βίλα και πλέον κρατάει την παραμονή στα «χέρια» της.

Ένα θετικό αποτέλεσμα χρειαζόταν η Μπέρνλι στο «Βίλα Παρκ» και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Άστον Βίλα σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Με την ισοπαλία αυτή, έπιασε τη Λιντς στους 35 βαθμούς αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία και πλέον χρειάζεται μια νίκη στην έδρα της την Κυριακή κόντρα στην αδιάφορη βαθμολογικά Νιουκάστλ.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε κυρίως στους φιλοξενούμενους που είχαν καλύτερη κυκλοφορία στον επιθετικό τους τομέα, ωστόσο η Άστον Βίλα ανέβασε «στροφές» μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων αλλά και του πρώτου μέρους γενικότερα πέτυχε ο Μπαρνς με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι «έπιασαν στον ύπνο» την άμυνα της Μπέρνλι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με το σουτ του Μανουέλ Μπουεντία. Στη συνέχεια, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πίεσε, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι η Μπέρνλι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στα «σαλόνια» της Πρέμιερ Λιγκ.

ΓΚΟΛ: 48′ Μπουεντία / 45′ Μπαρνς (πεν.)
Kίτρινες: 55′ Λονγκ
Κόκκινες: 90+1′ Λόουτον

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνεζ, Κας, Τσάμπερς, Μινγκς, Ντίνι, Ράμσεϊ (72′ Κουτίνιο), Λουίζ, ΜακΓκίν, Μπουεντία, Γουότκινς (78′ Ινγκς), Τσαλγιουμέκα (57′ Τραορέ).

Μπέρνλι (Μάικ Τζάκσον): Πόουπ, Ρόμπερτς, Λονγκ, Κόλλινς, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, ΜακΝέιλ (79′ Λένον), Κορκ, Μπράουνχιλ, Κορνέ (Λόουτον), Μπαρνς (71′ Βέχορστ).