Πήρε το βαθμό και “απειλεί” ο Απόλλων Σμύρνης (video)

Η ομάδα του Γιάννη Τάτση αναδείχθηκε ισόπαλη με την Athens Kallithea (1:1), χάρη στο γκολ του Μωραΐτη και πλησίασε στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Κηφισιά, στο βαθμολογικό πίνακα του νότιου ομίλου της Super League 2.

Στο πρώτο 10λεπτο του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν η μία της άλλης, χωρίς κάποια να καταφέρνει να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 15′, ο Χαλίμι συνεργάστηκε ωραία με τον Κουάδρα και ο πρώτος επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ από δύσκολη γωνία, το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία. Στο 18ο λεπτό υπήρξε μια φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ του Στρέζου, με τον Κουάδρα να κάνει ένα σουτ από κοντά και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και να σταματά στο δοκάρι. Η Athens Kallithea άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 20′, ο Τσιντώνης βρήκε με ωραία πάσα τον Λουκίνα στην περιοχή και εκείνος απέφυγε έξυπνα τον Τσελεπίδη, κάνοντας ένα ψύχραιμο τελείωμα.

Από την επίτευξη του τέρματος και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και πίεζαν για να βρουν δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να βρίσκει τελική. Στο 31ο λεπτό ο Μωραΐτης μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Στρέζο να αποκρούει. Στο 33′, η ομάδα του Γιώργου Σίμου έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το μακρινό σουτ του Τσιντώνη πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39ο λεπτό ο Φατιόν έπαιξε το 1-2 με τον Σαντάτ, με το σουτ του Αλβανού μέσου να πέρναει λίγο πάνω από την εστία.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο δέυτερο ημίχρονο, θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 49′, ο Τσελεπίδης σούταρε, η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στον Σαντάτ ο οποίος σούταρε από κοντά, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Στρέζου.

Μέχρι το 60ο λεπτό δεν υπήρξαν κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, όμως ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος και κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους και να γίνουν πιο δημιουργικοί, με τον Γιάννη Τάτση να αλλάζει πρόσωπα στη μεσαία γραμμή. Στο 67′, ο Σαντάνα εκτέλεσε απευθείας ένα μακρινό φάουλ, με τον Κότσαρη να εκτινάσσεται και να αποκρούει με δυσκολία. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Ο Μάικλ Περέιρα πήρε την μπάλα, μετά από κόρνερ, σέντραρε στην περιοχή και ο Μωραΐτης σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, όντας αμαρκάριστος.

Στο 84ο λεπτό ο Ρέντζας σέντραρε, με τον Κυνηγόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Απόλλωνας προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να κάνει την ανατροπή, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν αν διατηρήσουν την ισοπαλία, η οποία έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΓΚΟΛ: 80′ Μωραΐτης / 20′ Λουκίνας
ΔΟΚΑΡΙΑ: 18′ Κουάδρα, 49′ Σαντάτ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Φατιόν, 87′ Μ. Περέιρα / 46′ Βασιλούδης, 51′ Λουκίνας, 82′ Λάσκαρης
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι (83′ Κρητικός), Οντόνε, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν (63′ Πατάπης), Μουστακόπουλος (63′ Μ. Περέιρα), Χαλίμι, Κουάδρα (46′ Ερέρα), Μωραΐτης, Σαντάτ (68′ Σίγκνιεβιτς)

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Στρέζος, Τσιντώνης (68′ Ιωαννίδης), Μπουλούλης, Ρέντζας, Σαντάνα (74′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (86′ Κύργιας), Λουκίνας (68′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (86′ Ι. Περέιρα)

Απόλλων Σμύρνης: Εκτός με Προοδευτική (29/1)
Athens Kallithea: Εντός με Ηλιούπολη (30/1)