Πήρε το “εισιτήριο” για τον τελικό η Φλουμινένσε

Οι Βραζιλιάνοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Αλ Αχλί και πανηγύρισαν την πρόκριση για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

Μετά από ένα ματς για… γερά νεύρα στο “King Abdullah Sports City” της Τζέντα, η Φλουμινένσε κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Αλ Αχλί και εξασφάλισε το “εισιτήριο” για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που πραγματοποιείται στη Σαουδική Αραβία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο διέπρεψε. Ο Τζον Αρίας με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Τάου μετά από σέντρα του Μαρσέλο, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Βραζιλιάνος, Κένεντι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ που ήταν το 2-0.

Οι Βραζιλιάνοι περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της Παρασκευής (22/12), ο οποίος θα προκύψει από την αυριανή (19/12, 20:00) αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με την Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς.//Γ.