Πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου η Ουνιόν – Διπλό με τεσσάρα η Φράιμπουργκ

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ κατάφερε να πάρει ακόμη ένα ντέρμπι κόντρα στη Χέρτα, καθώς επικράτησε με 3-1, ενώ το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την έδρα της Άουγσκμπουργκ.

Στο ντέρμπι του Βερολίνου, η Ουνιόν επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και πως έχει πάρει τον… αέρα της Χέρτα, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 3-1, παίρνοντας την τέταρτη διαδοχική της νίκη κόντρα στην εν λόγω αντίπαλο. Οι Σιμπατσέ, Μπέκερ και Κνότσε αποτέλεσαν τους σκόρερ για την ομάδα του Ουρς Φίσερ, ενώ η Χέρτα σκόραρε με τον Λουκεμπακιό.

Στη “WWK Αρένα”, η Φράιμπουργκ πήρε εύκολο διπλό κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, καθώς νίκησε με 4-0, χάρη στα γκολ των Γκρεγκόριτς, Γκρίφο, Γκίντερ και Ντόαν. Στο 55ο λεπτό, η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ είχε και ακυρωθέν γκολ με τον Σάλαϊ, λόγω οφσάιντ. Η Μάιντς επικράτησε στο “Βονόβια Ρουρστάντιον” με 2-1 της Μπόχουμ και άρχισε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Για τους νικητές σκόραρε o Ονισίβο και τα δύο τέρματα, ενώ από τους γηπεδούχους σημείωσε γκολ ο Στέγκερ.

Σπουδαίο ματς με γκολ και θέαμα εκτυλίχθηκε στη “Βολκσβάγκεν Αρένα”, καθώς η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε με 1-0 με υπογραφή του Νμέτσα, αλλά η Βέρντερ Βρέμης ανέτρεψε το σκορ σε δύο λεπτά με τους Φιούλκρουγκ (21′) και Μπιτενκούρτ (23′). Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 84ο λεπτό με τον Γκιλαβογκί.

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 3-1 της Χόφενχαϊμ εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σκοβ στο 25′. αλλά τα “πουλάρια” αντέδρασαν και με τους Μπενσεμπαΐνι (42′), Τουράμ (71′), Ελβέντι (78′) κατάφερε να πάρει το τρίποντο στην πρεμιέρα της.