Πήρε το ντέρμπι παραμονής η Σάλκε | Βλέπει Ευρώπη η Μάιντζ

Οι “βασιλικοί μπλε” πήραν νίκη τεράστιας σημασίας στην έδρα της Μπόχουμ (2:0) και… ξεκόλλησαν από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga. Η ομάδα του Μπο Σβένσον κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της, από το πρώτο ημίχρονο, απέναντι στη Χόφενχαϊμ (1:0) και βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Ουνιόν Βερολίνου έμεινε στο 0:0 με την Κολωνία, μένοντας πίσω στη “μάχη” του τίτλου. “Λευκή” ισοπαλία (0:0) υπήρξε και στο “Μπορούσια Παρκ”, με τις Γκλάντμπαχ και Φράιμπουργκ να μη βρίσκουν δίχτυα, παρά τις αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι. Η Άουγκσμπουργκ επικράτησε με 2:1 της Βέρντερ Βρέμης και ξέφυγε με οκτώ βαθμούς από την “επικίνδυνη ζώνη”.

Oυνιόν Βερολίνου – Κολωνία 0:0

Στο 19ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, καθώς ο Ρόνοβ απέκρουσε το πλασέ του Τιγκς, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 40ο λεπτό ο Γιουράνοβιτς σέντραρε και ο Μπέχρενς πετάχτηκε πριν από όλους, με την κεφαλιά του να περνά δίπλα από την εστία. Στο 59′, o Φλόριαν Κάιντς έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ρόνοβ να αποκρούει ενστικτωδώς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, όμως δεν κατάφερναν να απειλήσουν, ενώ η Κολωνία έπαιζε με αντεπιθέσεις, οι οποίες δεν ήταν επιτυχημένες.

Μπόχουμ – Σάλκε 0:2

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφερναν να απειλήσουν τη Σάλκε, η οποία άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 45ο λεπτό οι αμυντικοί της Μπόχουμ και ο Ρίμαν δε συννενοήθηκαν σωστά και ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφερναν να γίνουν απειλητικοί. Αντιθέτως, στο 79′, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για δεύτερη φορά. Ο Σαλαζάρ εκτέλεσε έξυπνα ένα κόρνερ και ο Μπούλτερ βρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ. Στο 83ο λεπτό η Μπόχουμ μείωσε με τον Σλότερμπεκ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μάιντζ – Χόφενχαϊμ 1:0

Στο 24ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Ίνγκβαρτσεν βρέθηκε σε καλό σημείο στην περιοχή, με το σουτ του να κόβεται και στη συνέχεια ο Αζόρκ έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 33′, μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Χόφενχαϊμ σε κόρνερ, ο Μπαρέιρο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 50′, ο Γκάιγκερ μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 60ο λεπτό ο Μάρκους Ίνγκβαρτσεν έκανε το 2:0, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 76′, ο Μπεμπού έκανε ωραία ατομική ενέργεια, όμως ο Ζέντνερ απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του. Στο 90+6′, η Μάιντζ έφυγε στην αντεπίθεση, όμως ο Μπάουμαν απέκρουσε το πλασέ του Βάιπερ.

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2:1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Γκάμνι έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπέλιο, με μακρινή μπαλιά, με τον Κροάτη να βρίσκει δίχτυα με δύσκολο τελείωμα. Η απάντηση της Βέρντερ Βρέμης ήταν άμεση, καθώς στο 16ο λεπτό ο Στάγκε εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Γκίκιεβιτς και ισοφάρισε. Στο 38′, ο Ντεμίροβιτς πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Παβλένκα. Η Άουγκσμπουργκ ανέκτησε το προβάδισμα πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάιερ να σκοράρει με κοντινό πλασέ.

Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0:0

Στο 18′, ο Αλασάν Πλεά βρέθηκε μπροστά από τον Φλέκεν, με τον Ολλανδό να αποκρούει το “γλυκό” πλασέ του Γάλλου. Στο 36ο λεπτό ο Στιντλ εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Μπενσεμπαϊνί να πηδάει ψηλότερα από όλους, όμως τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν λίγο πριν η κεφαλιά καταλήξει στα δίχτυα. Στο 42′, ο Πλεά σέντραρε στην περιοχή, με τον Ελβέντι να πιάνει μια δυνατή κεφαλιά, η οποία σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 74ο λεπτό ο Τουράμ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, γύρισε την μπάλα στον Πλεά, όμως ο τελευταίος έκανε κακό σουτ κι έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1:0.//