Πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση η Σέλτικ

Οι “Κέλτες” επικράτησαν με 1:0 της Ρέιντζερς στο “Χάμπντεν Παρκ”, τσέκαραν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας και βάζουν πλώρη για το νταμπλ.

Έτοιμη να διεκδικήσει το 41ο Κύπελλο της ιστορίας της είναι η Σέλτικ, που έβγαλε από τη μέση την μεγάλη της αντίπαλο, την οποία κέρδισε σε νοκ-άουτ ημιτελικό, που διεξήχθη σε ουδέτερο έδαφος. Στον τελικό θα βρει απέναντί της την Ινβερνές, ομάδα της Championship, που απέκλεισε χθες (29/4) με 3:0 την Φόλκερκ (δευτεραθλήτρια της Λιγκ 1).

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου ευτύχησαν να προηγηθούν σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό ο Ζότα έκανε το 1:0 για τους τυπικά φιλοξενούμενους, σκοράροντας με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μαέντα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρέιντζερς αναγκάστηκε να πιέσει και να γίνει πιο επιθετική. Πήρε τον έλεγχο του αγώνα και στο 64’ άγγιξε την ισοφάριση, όμως το σουτ του Ταβερνιέ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Κάπως έτσι το 0:1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.//ΜΠ.