Πήρε το ματς-ροντέο η Ράγιο

Οι “ροχιμπλάνκος” φιλοξένησαν στο “Βαγιέκας” τους “πειρατές” στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τη La Liga και πήραν το τρίποντο σε ένα ματς με έξι γκολ (5-1) και τρεις κόκκινες κάρτες.

Δίχως να “ιδρώσει” η ομάδα του Ιραόλα, έφτασε σε μία νίκη που οι αποβολές της Κάντιθ της… τη χάρισαν απλόχερα.

Χρειάστηκε να περάσει μισή ώρα αγώνα για να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία στο “Βαγιέκας”. Ένα σουτ από τον Κομεσάνια οδήγησε σε μια ενστικτώδης απόκρουση του Λεντέσμα στη δεξιά του γωνία. Ένα λεπτό αργότερο, υπήρξε μια παρόμοια φάση, με σουτ από τον Κομεσάνια και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Ράγιο κέρδισε πέναλτι στο 43’ και συνάμα την αποβολή του Καρθελέν, με τον Παλαθόν ένα λεπτό αργότερα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράφει το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Ράγιο διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Γκαρθία να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο “Γ” της αριστερής γωνίας του Λεντέσμα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο, με τη Ράγιο να απειλεί πρώτη την αντίπαλη εστία. Στο 63’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Λεχεούνε όχι απλώς απείλησε αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και με ασύλληπτη εκτέλεση έγραψε το 3-0. Η Κάντιθ αγωνιζόταν από το 61’ με εννιά παίκτες. Ο Καμέγιο στο 80’ έκανε το 4-0 με ένα όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Η Ράγιο έμεινε και αυτή με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντέκα στο 87’ για σκληρό μαρκάρισμα. Η Κάντιθ πέτυχε το γκολ της τιμής δύο λεπτά αργότερα, με αυτογκόλ του Μπαγιού ο οποίος άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντιμιτριέφσκι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου και συγκεκριμένα στο 89’, ο Λεχουένε πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση. Μετά από κόντρες δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Λεντέσμα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στον αγώνα.

ΓΚΟΛ: 44’ Παλαθόν, 45+1 Α. Γκαρθία, 63’, 89’ Λεχεούνε, 79’ Καμέγιο / 82’ Αυτογκόλ-Μπαγιού

Κίτρινες: 31’ Τρέχο, / 37’ Σομπρίνο, 52’ Αλκαράθ, 74’ Πέρεθ
Κόκκινες: 87’ Ντέκα / 42’ Καρθελέν, 61’ Αλκαράθ

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι, Μπαγιού, Λεχεούνε, Κατένα, Φ. Γκαρθία, Παλαθόν (80’ Σάλβι), Βαλεντίν (70’ Βαλεντίν), Κομεσάνια (81’ Σις), Α. Γκαρθία (70’ Τσαβαρία), Τρέχο (64’ Ντέκα), Καμέγιο

Κάντιθ (Σέρχιο): Λεντέσμα, Καρθελέν, Ερντάντεθ, Κουστ, Εσπίνο, Σομπρίνο (66’ Μπλάνκο), Εμετέριο, Αλκαράθ, Οκάμπο (56’ Λοθάνο), Φερνάντεθ (46’ Φάλι), Νεγρέδο (56’ Πέρεθ)