Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό η Κροατία!

H “χρβάτσκα” επικράτησε 4:2 της Ολλανδίας στην παράταση στον ημιτελικό του Nations League και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθεί στο Ρότερνταμ.

Η Κροατία επικράτησε 4:2 επί της Ολλανδίας στην παράταση, στον ημιτελικό του Nations League και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας. Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία.

Οι Ολλανδοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και προσπάθησαν να απειλήσουν από τα πρώτα κιόλας λεπτά, χωρίς να ανησυχούν ιδιαίτερα τους Κροάτες. Η πρώτη καλή στιγμή για τη “χρβάτσκα” ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Κράμαριτς να… ταλαιπωρεί τον Ντάμφρις και τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Η απάντηση των “οράνιε” ήρθε στο 31ο λεπτό. Ο Κουπμάινερς σούταρε από διαγώνια θέση και αστόχησε. Η ομάδα του Κούμαν όμως, δύο λεπτά αργότερα βρήκε το τέρμα που έψαχνε. Ο Βίφερ πάσαρε στον Μάλεν, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να ανοίγει το σκορ νικώντας τον Λιβάκοβιτς. Η Κροατία δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τους “οράνιε” να κρατούν το προβάδισμά τους έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο, η Κροατία ήταν αυτή που μπήκε και απείλησε. Μάλιστα στο 53ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από το αφελές κράτημα του Μάλεν στον Μόντριτς μέσα στην περιοχή της Ολλανδίας. Ο Κράμαριτς ανέβαλε την εκτέλεσή του και ευστόχησε, κάνοντας το 1:1. Οι Κροάτες συνέχισαν δυνατά, χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία στο 61ο λεπτό με τον Ιβάνουσετς. Στο 71ο λεπτό, ο Μόντριτς έκανε τη σέντρα, με τον Πέρισιτς να αστοχεί με σουτ στην κίνηση μέσα από τη μικρή περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και η ανατροπή για την Κροατία. Ο Ινάβουσετς πάτησε την περιοχή, έκανε το γύρισμα με τον Πάσαλιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας τούμπα την αναμέτρηση. Οι Ολλανδοί όμως πάλεψαν έως το τέλος και κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα. Ουσιαστικά στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Λανγκ έκανε το 2:2 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Από τα πρώτα λεπτά του έξτρα χρόνου, οι Κροάτες έδειξαν τις προθέσεις τους και με ένα γρήγορο τέρμα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Στο 98ο λεπτό, ο Πέτκοβιτς τροφοδοτήθηκε από τον Μόντριτς, απέφυγε τον Ντε Γιονγκ και με δυνατό σουτ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ.

Οι Ολλανδοί έμοιαζαν μουδιασμένοι και παρόλο που προσπάθησαν να απειλήσουν δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 110′ όμως οι “οράνιε” έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν και πάλι την ισορροπία στην αναμέτρηση. Ο Μπέργκβαιν πλάσαρε με τον Λιβάκοβιτς να λέει όχι και τον Λανγκ να αστοχεί στο ριμπάουντ. Η “χρβάτσκα” έδειχνε την πρόθεσή της να τελειώσει το ματς. Στο 115′ ο Μπρόζοβιτς αστόχησε ενώ στην επαναφορά ο Πέτκοβιτς τράνταξε το δοκάρι του Μπίλοου. Στη συνέχεια, οι Κροάτες κέρδισαν ξανά πέναλτι αυτή τη φορά από τον Μαλάσια, με τον Μόντριτς να ευστοχεί και να στέλνει την ομάδα του στον τελικό του Nations League, δίνοντάς της την ευκαιρία να κατακτήσει ακόμη ένα τρόπαιο. Ο πρωταγωνιστής της παράτασης Πέτκοβιτς πέτυχε ακόμη ένα γκολ για το 5:1 όμως αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Μόντριτς στον τελικό του Nations League στα 37 του χρόνια!

Γκόλ: 33′ Μάλεν, 90+5 Λανγκ / 55′ Κράμαριτς Πεν, 72΄Πάσαλιτς, 98′ Πέτκοβιτς, 116′ Μόντριτς πεν.

Ολλανδία: Μπίλοου, Ντάμφρις, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε, Βίφερ, Κούπμαϊνερς, Ντε Γιονγκ, Σίμονς, Μάλεν, Χάκπο

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Βίντα, Πέρισιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Πάσαλιτς, Ιβάνουσεκ, Κράμαριτς