Πήρε την ισοπαλία στη Βουλγαρία και… καλεί τη Μπότεφ στην Κύπρο

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στη γειτονική χώρα, αλλά πήρε την ισοπαλία στη Σόφια και έχει το πάνω… χέρι εν όψει του επαναληπτικού αγώνα.

Η κυπριακή ομάδα έμεινε στο 0-0 με την Μπότεφ Πλόβντιβ σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι και πλέον μεταφέρει την προκριματική φάση του Κόνφερενς Λιγκ στη Λευκωσία με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν την υπεροχή του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι “γαλαζοκίτρινοι” προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, προκειμένου να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έδειξε σημάδια κόπωσης και κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνά της, προκειμένου να φύγει με τη “λευκή” ισοπαλία από τη Βουλγαρία.

Μπότεφ (Αζρούντιν Βάλεντιτς): Χάνκιτς, Πούντσετς, Σουπραγιέν, Γκένεβ, Μίνκοφ, Μέρτενς, Ετό (70′ Μπαροάν), Κονάτε (82′ Τόνεφ), Ραμπέι (82′ Νάντι), Τοκού, Μπραχίμι (70′ Σέκουλιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πολυκάρπου, Κρέσπο, Θεοδώρου (77′ Μαρκίνιος), Σόουζα (90’+3 Σατσιάς), Νταουσβίλι, Γουίλερ, Σαρφό (60′ Εντονγκαλά), Ντάλσιο, Μάγκλιτσα (60′ Ηλία).