Πήρε τη “ματσάρα” με Αβονίγι και… Χέντερσον

Tο ακριβότερο μεταγραφικό απόκτημα στην ιστορία της Νότιγχαμ Φόρεστ, άρχισε την απόσβεση πετυχαίνοντας το ιστορικό πρώτο γκολ των “κόκκινων” στην Πρέμιερ Λιγκ έπειτα από 23 χρόνια, στη νίκη με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ για τη δεύτερη αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ περίμενε 23 ολόκληρα χρόνια για να δώσει ματς Πρέμιερ Λιγκ στο γήπεδο της και συγκεκριμένα από τον Μάιο του 1999. Μετά από 8.493 ημέρες, οι “κόκκινοι” είναι ξανά εδώ, με τον Ταϊβό Αβονίγι να βάζει… φωτιά στο “City Ground”, στη νίκη της ομάδας του Βαγγέλη Μαρινάκη με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Ο άλλος ήρωας των νεοφώτιστων του αγγλικού πρωταθλήματος ήταν ο Ντιν Χέντερσον, που απέκρουσε το πέναλντι του Ράις στο 65′ και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 7′ και ήταν για τη Γουέστ Χαμ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρέσγουελ να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χέντερσον. Η Νότιγχαμ Φόρεστ ανέβασε την απόδοσή της και στο 10′ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Μπόουεν να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Νιακατέ πριν πλασάρει τον Φαμπιάνσκι και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ. Οι “νεοφώτιστοι” του Βαγγέλη Μαρινάκη ανέβαζαν συνεχώς την πίεσή τους, αλλά ο κίπερ των “σφυριών” ήταν εκεί όταν χρειάστηκε.

Η απάντηση της Γουέστ Χαμ στο καλό μομέντουμ της Νότιγχαμ ήρθε στο 16′, με τον Μπενραχμά να δοκιμάζει ένα καλό σουτ από μακρινή απόσταση και τον Χέντερσον να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Άλλο ένα σουτ για τα “σφυριά” με τον Σούτσεκ στο 25′ και τον τερματοφύλακα των “κόκκινων” να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 40′ η Γουέστ Χαμ λίγο έλειψε να πάει στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ, αλλά το σουτ του Αντόνιο μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ. Η απάντηση της Νότιγχαμ ήταν άμεση, αλλά ο Φαμπιάνσκι είπε “όχι” στο σουτ του Γουίλιαμς στο 41′ και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν δραματικά. Τα “σφυριά” πέτυχαν γκολ στο στο 43′ με τον Μπενραχμά, αλλά ακυρώθηκε έπειτα από την υπόδειξη του VAR.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη όμως, ήταν αυτή που σκόραρε στο καταπληκτικό πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Ο Τόφολο έκανε υπέροχη κίνηση και έκανε το γύρισμα στον Λίνγκαρντ, ο Άγγλος μεσοεπιθετικός έκανε ένα άσχημο σουτ, ωστόσο από τις κόντρες, η μπάλα “έφτασε” στον Αβονιγί και αυτός με το γόνατο την έσπρωξε στα δίχτυα στο 45+2′ για το 1-0 των “κόκκινων”.

AP PHOTO / O Αβονίγι της Νότιγχαμ Φόρεστ πανηγυρίζει το γκολ που σκόραρε εναντίον της Γουέστ Χαμ κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στο “Σίτι Γκράουντ” στο Νότιγχαμ της Αγγλίας

Η Γουέστ Χαμ έφτασε πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους. Ο Φορνάλς έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χέντερσον. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Σούτσεκ έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο κίπερ της Νότιγχαμ απομάκρυνε με εξαιρετική επέμβαση.

Τα “σφυριά” είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν με τον Τζόνσον στο 53′, το τέρμα όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από την υπόδειξη του VAR. Από ένα ακυρωθέν γκολ για κάθε ομάδα και το 1-0 της Νότιγχαμ παρέμεινε.

Η Γουέστ Χαμ ανέβασε την πίεσή της και στο 61′ το απευθείας χτύπημα πέναλτι του Μπενραχμά σταμάτησε στο δοκάρι του Χέντερσον. Ένα λεπτό αργότερα (62′) τα “σφυριά” κέρδισαν πέναλντι σε χέρι του ΜακΚένα, έπειτα από σουτ του Σούτσεκ. Ο Ντέκλαν Ράις ανέλαβε την εκτέλεση (65′), με τον Ντιν Χέντερσον να αποκρούει την μπάλα. Συγκλονιστικό παιχνίδι!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με “τρλό” ρυθμό, η Γουέστ Χαμ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Ντιν Χέντερσον ήταν ανίκητος και η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε την πρώτη της νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ με 1-0 κόντρα στα “σφυριά”, έπειτα από 23 ολόκληρα χρόνια και 8.493 ημέρες.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουέστ Χαμ 1-0

Γκολ: 45+2′ Αβονίγι

Κίτρινες: 64′ ΜακΚένα, 75′ Χέντερσον, 90+8′ Τζόνσον, 90+9′ Σάριτζ – 9′ Ράις

Νότιγχαμ Φόρεστ: Χέντερσον, Γουόραλ, Μανγκαλά (84′ Καφού), Γουίλιαμς, Αβονίγι (72′ Σάριτζ), Λίνγκαρντ, Ο’ Μπράιαν, Τόφολο, Νιακατέ (79′ Κουκ), Τζόνσον, ΜακΚένα

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ζουμά, Τζόνσον, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς (69′ Λαντσίνι), Μπενραχμά, Μπόουεν (85′ Κορνέ), Αντόνιο (69′ Σκαμάκα)