Πήρε προβάδισμα η Μακάμπι

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Χάιφα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 του Ερυθρού Αστέρα, παίρνοντας έτσι “βραχεία κεφαλή” για την υπόθεση πρόκριση στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μακάμπι Χάιφα συνέχισε τις θετικές της εμφανίσεις και αυτή τη φορά κατάφερε να επικρατήσει μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στην έδρα της του Ερυθρού Αστέρα με 3-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Πιερό, ωστόσο οι Σέρβοι ισοφάρισαν και μέσα σε 12 λεπτά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, αρχικά με τον Κατάι και εν συνεχεία με τον Κανγκά.

Η Μακάμπι όμως είχε διαφορετικά πλάνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φέρει τα “πάνω-κάτω” στο παιχνίδι. Αρχικά στο 51′ ο Πιερό ισοφάρισε πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και στο 61′ ο Τσέρι ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχουν αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στη Σερβία.

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπακάρ): Κοέν, Κορνούντ (Μεναχέμ 62′), Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Σούντγκρεν, Μοχάμεντ, Λάβι, Σερί, Νταβίντ (Ατζίλι 62′), Χαζιζά (Αμπού Φανί 76′), Πιερό (Ρουκαβίτσια 70′)

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόργιαν, Ρόντιτς, Ντράγκοβιτς, Μιλούνοβιτς, Εράκοβιτς, Ίβανιτς (Σανογκό 72′), Μπουκαρί (Μίτροβιτς 60′), Κανγκά, Κανγκουά, Πέσιτς (Ελ Φαρντού Μπεν 72′), Κατάι (Σρνιτς 56′)