Πήρε δίκαια τη νίκη και έκανε το 2Χ2 η Κηφισιά

Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 1:0 του Αιγάλεω, όντας ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και διπλασίασε τα “τρίποντα” της στη Super League 2.

Η Κηφισιά πανηγύρισε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Τετέι να σκοράρει το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ. Αντιθέτως, η ομάδα του Θωμά Γράφα δεν ήταν καλή στην επανάληψη και μετά το 1:0 έπεσε ψυχολογικά και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Μόλις στο 3ο λεπτό, το Αιγάλεω “απείλησε” την εστία του Αναγνωστόπουλου. Ο Κολλάς πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα γυριστό σουτ, με τον Έλληνα γκολκίπερ να αποκρούει.

Στο 36′, ο Παπανικόλας σέντραρε, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Παναγιώτου έκανε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ, με τον Σικαλιά να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Πέιου κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος “αναλώθηκαν” στα αλλεπάλληλα λάθη τους και τις συχνές αλλαγές κατοχής, με το παιχνίδι να έχει ελάχιστες σημαντικές ευκαιρίες και τις ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες (0:0) στα αποδυτήρια.

Στο 49′, ο Κολλάς πέρασε τον Βαφέα και επιχείρησε ένα πολύ δύσκολο πλασέ, το οποίο κατέληξε άουτ. Στο 54ο λεπτό η Κηφισιά άνοιξε το σκορ. Ο Ποζατζίδης σέντραρε ωραία και ο Τετέι σκόραρε με κεφαλιά, προ κενής εστίας.

Στο 61′, ο Ταλάλ έκανε ένα πανέμορφο πλασέ έξω από την περιοχή, το οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σικαλιά, ενώ στη συνέχεια τη φάσης ο Τετέι σέντραρε και ο Ποζατζίδης νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Αιγάλεω.

Από εκεί και έπειτα ο ρύθμος ήταν πολύ χαμηλός στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απαντήσουν στο γκολ της Κηφισιάς, ενώ και οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάποια σημαντική ευκαιρία για να διευρύνουν το σκορ. Τελικά το 2:0 ήρθε για την Κηφισιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καλλέργη να σκοράρει στην αντεπίθεση.

ΓΚΟΛ: 54′ Τετέι, 90+2′ Καλλέργης

Δοκάρι: 61′ Ταλάλ

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Σωτηράκος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Πέιος, Παπασάββας, Ποζατζίδης, Παναγιώτου, Ταλάλ, Γκίνη, Τετέι.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Νικολόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Φουρλάνος, Παπανικόλας, Πολυχρόνης, Τσίτσαρης, Δημούτσος, Κολλάς, Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος.//