Πήραν την πρόκριση τα φαβορί

Μουντιάλ τέλος και επιστροφή στην… κανονικότητα για τους αγγλικούς συλλόγους, με αγώνες για το EFL Cup, όπου Γουλβς, Λέστερ, Νιουκάστλ και Σαουθάμπτον πήραν το “εισιτήριο” για τους “8” της διοργάνωσης.

Φιλικά τέλος και επιστροφή στις επίσημες υποχρεώσεις, μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ 2022, για τους αγγλικούς συλλόγους. Τα φαβορί δεν “γκέλαραν” και πήραν την πρόκριση για τους “8” του EFL Cup.

Η Γουλβς υποδέχτηκε την Τζίλιχαμ, ομάδα της League Two, με τους “λύκους” να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 2:0, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ραούλ Χιμένες στο 77ο λεπτό και το γκολ του Αΐτ-Νούρι στο 90+1′. Οι “αλεπούδες” αγωνίστηκαν στην έδρα της Μίλτον Κέινς Ντονς, σύλλογος της League One, δεν βρήκαν καμία αντίσταση και επικράτησαν εύκολα με 3:0. Τα γκολ για τη Λέστερ πέτυχαν οι Τίλεμανς στο 18′, Πέρεζ στο 29′ και Βάρντι στο 51′, με τους παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς να χάνουν ευκαιρίες για να διευρύνουν κι άλλο το σκορ.

Σε ένα ματς με… άρωμα Premier League, η Νιουκάστλ υποδέχτηκε την Μπόρνμουθ, με τις “καρακάξες” να παίρνουν τη νίκη με 1:0, χάρη στο αυτογκόλ του Σενέσι στο 67′. Πρόκριση και για τη Σαουθάμπτον, που φιλοξένησε την Λίνκολν, ομάδα της League One, με τους “άγιους” να κάνουν την ανατροπή και να επικρατούν με 2:1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μπαζούνου, αλλά οι παίκτες του Έντι Χάου με δύο γκολ του Τσε Άνταμς στο 25′ και στο 74′ γύρισαν “τούμπα” το ματς και πήραν το “εισιτήριο” για τους “8” του Λιγκ Καπ Αγγλίας.//