Πικρός υποβιβασμός για την Μπίλεφελντ, στο Τσάμπιονς Λιγκ η Λειψία

Μετά το ισόπαλο 1-1 η Αρμίνια υποβιβάστηκε, ενώ οι «Κόκκινοι Ταύροι» εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

H Μπίλεφελντ δεν τα κατάφερε και «ήπιε» το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα «θαύμα», ήθελαν δική τους νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για την παραμονή τους στην Μπουντεσλίγκα. Η ισοπαλία της (1-1) κόντρα στην Λειψία, που εξασφάλισε την είσοδό της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν, ήταν καταδικαστική.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην δίνουν μεγάλη ταχύτητα στο παιχνίδι και να προσπαθούν να διαφυλάξουν το 0 στην άμυνα. Η Λειψία με την ισοπαλία βολευόταν, ενώ η Αρμίνια ήθελε μόνο νίκη αλλά πρόσεχε τα νότα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμίνια ρίσκαρε και στο 70ο λεπτό δικαιώθηκε, καθώς προηγήθηκε με τον Σέρα. Τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά για τους γηπεδούχους που άρχιζαν να ονειρεύονται, αλλά τα άλλα αποτελέσματα δεν την ευνόησαν. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 90+3′ ο Όρμπαν έκανε το 1-1, έστειλε την Λειψία στα «αστέρια» και υπέγραψε τον υποβιβασμό της Μπίλεφλντ στην δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας.

ΓΚΟΛ: 70′ Σέρα / 90+2′ Ορμπάν

Κίτρινες: 85′ Νίλσον / 89′ Άνταμς

Αρμίνια Μπίλεφελντ(Κόστμαν): Ορτέγκα, Ράμος, Πίπερ, Νίλσον, Λάουρσεν, Βασιλειάδης, Πριέτι, Βίμερ, Χακ, Οκουγκάουα, Σέρα

Λειψεία(Τεντέσκο): Γκουλάσι, Σίμακαν, Όρμπαν, Χάιστενμπεργκ, Χένριξ, Λάιμερ, Κάμπλ, Ανχελίνο, Φόρσμπεργκ, Ενκουκού, Σίλβα