Πίεσε και πήρε το βαθμό η Κροατία, δεύτερη νίκη για το Καζακστάν

Στο μεγάλο ματς της ημέρας στο Nations League, οι «τρικολόρ» άντεξαν στην πίεση και πήραν την ισοπαλία (1-1).

Με επτά παιχνίδια σήμερα συνεχίστηκε η φάση των ομίλων του Nations League. Κροατία και Γαλλία ήρθαν ισόπαλες με 1-1 μετά από ένα συπαρπαστικό ματς στο «Πολιούντ» του Σπλιτ, ενώ με το ίδιο σκορ, Ισλανδία και Αλβανία μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Στην τρίτη κατηγορία του θεσμού, το Καζακστάν κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με 1-0 στη Σλοβακία, ενώ «λευκή» ισοπαλία είχαμε στο Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν. Στην τελευταία κατηγορία, νωρίτερα, η Λετονία κατάφερε να επιβληθεί με 1-0 του Λιχτενστάιν, ενώ Ανδόρρα και Μολδαβία έμειναν στο απόλυτο «μηδέν» με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας ανάμεσα σε Αυστρία και Δανία καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω προβλήματος ηλεκτροδότησης του γηπέδου. Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης υπήρξε πτώση στην τάση του ρεύματος, λόγω τεχνικού προβλήματος στην ευρύτερη περιοχή και οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων πέρασαν στα αποδυτήρια… πριν την ανάπαυλα.

Οι αγώνες

Πρώτη κατηγορία

Κροατία – Γαλλία 1-1

Ούτε σήμερα κατάφερε να νικήσει η Κροατία τη Γαλλία, με τους «τρικολόρ» να παραμένουν αήττητοι κόντρα στους Κροάτες μετά από εννέα συνολικές φορές που έχουν βρεθεί αντιμέτωποι σε επίσημες διοργανώσεις. Το ντέρμπι του πρώτου ομίλου της πρώτης κατηγορίας σήμερα δεν είχε νικητή, με τις δυο ομάδες να προέρχονται από ήττες στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ωστόσο ο Κράμαριτς από την «άσπρη βούλα» ήταν αυτός που έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ο ρυθμός «άνοιξε» μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα και στο 18′ ο Άντε Μπούντιμιρ μπήκε στην περιοχή της Γαλλίας από την αριστερή πλευρά, είχε το χώρο, ωστόσο καθυστέρησε πολύ και ο Μενιάν απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτη φορά στο 31′, όταν μάλιστα σημείωσαν και το πρώτο τους τέρμα, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε ορθώς, καθώς ο Κρίστοφερ Νκουνκού δεν καλυπτόταν. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR. Οι δυο ομάδες δεν απείλησαν παραπάνω και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο «ζεστοί» στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο στο 51ο λεπτό, ο Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ βρήκε τον Αντριέν Ραμπιό μέσα στην περιοχή, και αυτός με ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας για το 1-0. Οι Κροάτες ανέβασαν την πίεσή τους ψηλά, είχαν ευκαιρίες, όπως αυτή του Λούκα Μόντριτς στο 71, με τον Μενιάν να μπλοκάρει σταθερά. Στο 81ο λεπτό, ο Κράμαριτς δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή των Γάλλων. Ο διαιτητής του αγώνα έκανε χρήση VAR και έτσι καταλόγισε πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο Κράμαριτς ήταν και ο εκτελεστής του, στέλνοντας τη μπάλα στην αντίθετη γωνία από εκεί που έπεσε ο Μενιάν και έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1. Οι δυο ομάδες πίεσαν για το γκολ της νίκης, όμως αυτό δεν ήρθε και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας ακόμη στα χαμηλά «στρώματα» του πρώτου ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

ΓΚΟΛ: 83′ Κράμαριτς / 52′ Ραμπιό
Κίτρινες: 21′ Βίντα / 85′ Κιμπεπέ

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβις, Έρλιτς, Βίντα, Μπάρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς (79′ Σούτσιτς), Κόβατσιτς (79′ Βλάσιτς), Μάγερ (63′ Πάσαλιτς), Μπρέκαλο (63′ Όρσιτς), Μπούντιμιρ (69′ Κράμαριτς)

ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Παβάρ, Σαλιμπά, Κιμπεμπέ, Ντιν, Γκεντουζί, Τσουαμενί (62′ Καμαρά), Ντιαμπί (79′ Κλος), Ενκουνκού, Ραμπιό, Μπεν Γεντέρ (62′ Γκριεζμάν)

Αυστρία – Δανία 1-2

Με τη σέντρα του αγώνα να έχει καθυστερήσει αρκετά λόγω διακοπής ρεύματος στην περιοχή, οι δυο ομάδες άρχισαν την αναμέτρηση αρκετά νοθρά. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν κιόλας με αυτή τη φάση να προηγηθούν στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 28ο λεπτό, ο Πιερ Χόιμπιεργκ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα με ένα σουτ στην κάτω αριστερή γωνία. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πούλσεν προσπάθησε να πιάσει «αδιάβαστη» την Αυστρία, ωστόσο ο Πεντς δεν τον άφησε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1-0 να παραμένει για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια βελτίωσης. Στο 59′ όμως η Δανία απείλησε τα «καρέ» τους με το σουτ του Όλσεν να περνάει δίπλα από την εστία του Πεντς. Στο 67ο λεπτό του αγώνα ήρθε η απάντηση για τους γηπεδούχους. Ο Αρναούτοβιτς βρήκε τον Σλάγκερ μέσα στην περιοχή και εκείνος έστειλε τη μπάλα στην εστία του Σμάιχελ για την ισοφάριση. Το ματς είχε καλές φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε, στο 84′, ο Λάρσεν βρέθηκε μόνος του στο όριο της περιοχής από μπαλιά του Έρικσεν και το σουτ-κεραυνός που έκανε στην δεξιά πλευρά της εστίας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αυστρία. Έτσι, η Δανία κατάφερε να πανηγυρίσει νέο σπουδαίο διπλό και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου της με δυο συνεχόμενες νίκες.

Ισλανδία – Αλβανία 1-1

Στη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου στη δεύτερη κατηγορία του Nations League, η Αλβανία προηγήθηκε, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο», καθώς ο Γιον Ντάγκουρ Τορστέινσον ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 1-1 και χάρισε στην Ισλανδία το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά στην αρχή της αναμέτρησης για το γκολ, το οποίο ήρθε στο 30ο λεπτό όταν ο Σεφέρι βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και να στείλει την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας για το 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και έτσι το πρώτο μέρος του ματς βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με ισχνό προβάδισμα. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Τορστέινσον κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Μπερίσα με ένα χαμηλό σουτ στο κέντρο της εστίας για το 1-1. Η κατάσταση του παιχνιδιού, όπως και το σκορ του δεν άλλαξαν μέχρι το φινάλε και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό, παραμένοντας χωρίς νίκη στο Nations League.

ΓΚΟΛ: 49′ Τορστέινσον  / 30′ Σεφέρι
Κίτρινες: 90′ Όλαφσσον / 51′ Μπαλιού

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Ρούναρσον, Σάμπστεντ, Γκρέταρσοον, Μάγκνουσον, Όλαφσον, Μπι.Μπιάρνασον (74’ Θράνταρσον), Γιοχάνεσον, Χέλγκασον (62’ Χάραλντσον), Σίγκουρντσον (74’ Έλερτσον), Θορστάινσον (62’ Άντερσον), Α.Γκούντγιονσεν (90+2’ Σβάιν Άρον Γκούντγιονσεν).

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Κούμπουλα, Ισμαΐλι, Ντζιμσίτι, Μπάλιου (82’ Βέσελι), Χισάι, Γκιάσουλα, Τσεκίτσι (73’ Ασλάνι), Αμπράσι (79’ Ραμαντάνι), Σεφέρι (73’ Βριόνι), Τσικαλέσι (73’ Μπαλάι).

H βαθμολογία του ομίλου:

1.Ισλανδία 2
2. Ισραήλ 1
3. Αλβανία 1
4. Ρωσία (έχει αποβληθεί από τη διοργάνωση)

Τρίτη κατηγορία

Λευκορωσία – Αζερμπαϊτζάν 0-0

Λευκορωσία και το Αζερμπαϊτζάν έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο «Νόβι Σαντ» (οι Λευκορώσοι έχουν έδρα στη Σερβία λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία) και κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση.

Σλοβακία – Καζακστάν 0-1

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, οι Καζάκοι κατάφεραν να «αποδράσουν» με το διπλό από τη Σλοβακία χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ασλάν Νταραμπάγεφ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Λάντισλάβ Αλμάσι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση VAR για φάουλ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 2/2 στον τρίτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας και πλέον βρίσκονται στην κορυφή της «τετράδας».

ΓΚΟΛ: 26′ Νταραμπάγεφ

Τέταρτη κατηγορία

Ανδόρρα – Μολδαβία 0-0

Χωρίς θέαμα και σκορ ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Ανδόρρα και Μολδαβία. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν με δέκα παίκτες από το πρώτο κιόλας μέρος του παιχνιδιού, καθώς στο 43′ αποβλήθηκε ο Στίνα, κάτι που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια του αγώνα.

Λετονία – Λιχτενστάιν 1-0

Σπουδαία επικράτηση με το ισχνό 1-0 κόντρα στο Λιχτενστάιν πανηγύρισε η Λετονία, η οποία ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της με δύο συνεχόμενες νίκες. Το γκολ των ανώτερων σε όλο το ματς γηπεδούχων σημείωσε ο Ζιούζινς στο 73ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 73′ Ζιούζινς
Κίτρινες: 69′ Ζιούζινς / 45+3 Μπεκ

Λετονία (Ντένις Καζακέβιτς): Στέινμπορς, Σαβάλνιεκς, Τσέρνομορντις, Ντούμπρα, Γιουρκόφσκις, Γιάουνζεμς (57′ Τσίγκανικς), Έμσις (57′ Ζιούζινς), Τόμπερς, Ικαούνιεκς (85′ Ικαούνιεκς Ντ.), Ουλντρίκις, Γκουτκόβσκις (62′ Κρόλις).

Λιχτενστάιν (Μάρτιν Στοκλάζα): Μπιούχελ, Βολφίνγκερ, Μαλίν, Γκριούνενφελντερ, Νέτσερ (54′ Βολφίνγκερ), Μπεκ (77′ Γιλντίζ), Σέλε, Γκράμπερ (64′ Μπρέντλε), Χάσλερ, Φρικ (54′ Βολφίνγκερ), Μάιερ (78′ Φρικ).