Περίπατος της Σκωτίας και… πρωτιά στον όμιλο!

Οι “γηπεδούχοι” ήταν οι μεγάλοι νικητές της αναμέτρησης με στοιχεία… τελικού, κερδίζοντας 3-0 εντός την Ουκρανία. Έτσι, διασφάλισαν την πρωτιά στον όμιλο και βρίσκονται ένα βήμα πιο κοντά στον προβιβασμό τους στη League A.

Οι Σκωτσέζοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πίεσαν από νωρίς όμως από το 70′ και μετά σημείωσαν τρία γκολ, για την εμφατική νίκη κόντρα στην Ουκρανία με 3-0. Ο Ντάικς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ερχόμενος από τον πάγκο σκόραρε τα δύο τέρματα της ομάδας του και υπέγραψε τη μεγάλη της νίκη.

Η Σκωτία ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας διασπάσει τους κλειστούς χώρους των Ουκρανών, οι οποίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να πιέσουν, με τον Άνταμς να καταφέρνει να κόψει την άμυνα στα δύο, όμως ο Τρούμπιν “καθάρισε” τη φάση. Στο 17ο λεπτό η Σκωτία πλησίασε για δεύτερη φορά επικίνδυνα τα καρέ των “φιλοξενούμενων”.

Ο ΜακΤόμινει, με καρφωτή κεφαλιά αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Ο Πάτερσον δεν μπορεί να συνεχίσει μετά από χτύπημα που δέχτηκε, με τον Χίκι να περνά στο παιχνίδι, στο 26ο λεπτό. Οι Σκωτσέζοι, με τον Άρμστρονγκ στη συνέχεια, έψαξαν το γκολ με τον Ντόβμπικ να τον νικά. Το ημίχρονο κύλησε χωρίς επικίνδυνες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τους Σκωτσέζους να είναι η ομάδα που επιχείρησε να γίνει περισσότερο απειλητική, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς φάσεις αλλά με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Σκωτία ήταν αυτή που επικρατούσε στον αγωνιστικό χώρο, με την Ουκρανία να επιτίθεται κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 60ο λεπτό, ο Άρμστρονγκ επιχείρησε ένα σουτ που όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 63ο λεπτό, ο Άνταμς χάνει διπλή ευκαιρία να σκοράρει με την ομάδα του.

Αρχικά με σουτ, που σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Τρούμπιν, σταμάτησε την κεφαλιά που επιχείρησε ο Σκωτσέζος, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 70ο λεπτό, οι προσπάθειες της Σκωτίας για γκολ απέδωσαν καρπούς. Ο ΜακΓκιν, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Τρουμπίν να μην έχει περιθώριο να αντιδράσει, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Ουκρανοί φάνηκαν να χάνουν τελείως τον ρυθμό τους, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας την ευκαιρία στους “γηπεδούχους” να βρεθούν ξανά στα καρέ τους και να επιχειρήσουν να σκοράρουν. Μετά από πολλή πίεση και με στατική φάση, οι “γηπεδούχοι” βρήκαν ξανά δίχτυα. Οι δύο αλλαγές συνδυάστηκαν, ο Φρέιζερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντάικς βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και “κλείδωσε” το τρίποντο για την ομάδα του.

Ο Ντάικς υπέγραψε τον… περίπατο της Σκωτίας κόντρα στην Ουκρανία στο 87′, σκοράροντας το τρίτο γκολ της αναμέτρησης, ερχόμενος μάλιστα από τον πάγκο. Στα τελευταία λεπτά, οι “γηπεδούχοι” δεν έριξαν ρυθμό, αλλά πίεσαν με σκοπό να πάρουν ότι περισσότερο μπορούσαν από το παιχνίδι.

Γκολ: 70′ ΜακΓκιν, 80′, 87’Ντάικς / –

Δοκάρι: 62′ Άνταμς / –

Kίτρινες:  / 18′ Στεπανένκο, 45+1 Μποντάρ, 83′ Σιντορτσούκ

Σκωτία: Γκόρντον, Πάτερσον (26′ Χίκι), ΜακΤόμινεϊ, Χέντρι, ΜακΚένα, Τίρνεϊ (85′ Τέιλορ), Άρμστρονγκ (76′ Φρέιζερ), ΜακΤζίν, ΜάκΓκρέγκορ, Κρίστι (85′ Μακλίν), Άνταμς (76′ Ντάικς).

Ουκρανία: Ντόβμπικ (67′ Γιάρεμτσουκ), Μούντρικ, Μαλινόφσκι, Πιχαλιόνοκ, Γιαρμολένκο (67′ Τσιγκάνκοφ), Στεπανένκο (46′ Σιντορτσούκ), Μιχαϊλιτσένκο, Ματβιγιένκο, Μποντάρ, Καραβάγιεν, Τρουμπίν.