Πέρασε σαν σίφουνας από το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ Β’! (video)

Έπειτα από περίπου ενάμιση μήνα διακοπής, το πρωτάθλημα της Super League 2 ξεκίνησε με… ματσάρα, όπου η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” επικράτησε εκτός έδρας με το εμφατικό 4:1 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού. Με δέκα παίκτες από το 26′ έπαιζαν οι “πράσινοι”, έπειτα από την αποβολή με δύο κίτρινες κάρτες του Βουτσά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, με τον Μπράντονιτς να αποφεύγει και τον Ξενόπουλο και να κάνει το 1:0 μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 5′ ο Μπιλάλ παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά το δυνατό σουτ του Αιγύπτιου σταμάτησε στο δοκάρι του Ταλιχμανίδη. Το παιχνίδι πήρε… άγρια ομορφιά! Με γκολ των Πανίδη στο 7′ και Γκορντεζιάνι στο 13′ ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων πριν την ολοκλήρωση του 15λεπτου. Ο Παναθηναϊκός Β’ προσπάθησε να συνέλθει και στο 16′ ο Ταβάρες με κεφαλιά μείωσε σε 3:1. Πραγματικά πολύ τυχεροί όσοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 26΄ οι “πράσινοι” έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Βουτσάς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 26′, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα! Πέντε τελικές προσπάθειες για τους γηπεδούχους, η μία στον στόχο, τέσσερις τελικές προσπάθειες για τους ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία, οι τρεις στην εστία! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 3:1 να παραμένει υπέρ των “ασπρόμαυρων” να παραμένει, με τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα να κυριαρχούν στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά.

Ευκαιρία με το καλημέρα για τον ΠΑΟΚ Β’ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τασιούρα να εκτελεί μέσα από την περιοχή και τον Ξενόπουλο να αντιδρά σωστά και να αποκρούει την μπάλα. Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ξανά μπροστά, αλλά το σουτ του Πανίδη πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Στο 70′ ο Κρυπαράκος σούταρε, αλλά ο Ταλιχμανίδης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο 81′ η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” πέτυχε και τέταρτο γκολ. Σκόρερ ο Χατζηστραβός, που είχε περάσει στο παιχνίδι σαν αλλαγή και με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 4:1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα σε ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

ΓΚΟΛ: 16′ Ταβάρες / 2′ Μπράντονιτς, 7′ Πανίδης, 13′ Γκορντεζιάνι, 81′ Χατζηστραβός
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6′, 26′ Βουτσάς, 39′ Μπιλάλ, 79′ Τουρκοχωρίτης / 11′ Νινούα, 79′ Μελετίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 26′ Βουτσάς / –
ΔΟΚΑΡΙ: 5′ Μπιλάλ

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Εμπό (46′ Σερπέζης), Φουρτάδο, Αντωνίου, Ταβάρες (63′ Κρυπαράκος), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (18′ Σαρδέλης, 55′ λ.τρ. Κυριόπουλος), Μπιλάλ (63′ Αθανασακόπουλος).

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46′ Τσοπούρογλου), Τασιούρας (68′ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46′ Μελετίδης), Δαρέλας (73′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.

Παναθηναϊκός Β’: Εκτός έδρας με Πανσερραϊκό (19/3).
ΠΑΟΚ Β’: Εντός έδρας με Διαγόρα Ρόδου (19/3).//