Πέρασε προσωρινά στην κορυφή η Λανς

Αήττητη παρέμεινε η ομάδα του Φρανκ Εζ μετά από την τέταρτη αγωνιστική στη Ligue 1, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Ρεν στο “Σταντ Μπολαέρτ-Ντελελί”.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Λανς, η οποία πανηγύρισε την τρίτη της συνολικά και δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας έστω και με ματς παραπάνω στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές ευκαιρίες από τις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφεραν να γίνουν επί της ουσίας πολύ απειλητικοί στα “καρέ” του Ντογάν Αλεμντάρ. Το πρώτο μέρος με συνοπτικές διαδικασίες ολοκληρώθηκε στο 0-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” από τα πρώτα λεπτά του στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, άνοιξαν το σκορ στο 66′ με τον Φοφανά να περνάει τους αντιπάλους του και να σουτάρει έξω από την περιοχή, νικώντας εντυπωσιακά τον Αλεμντάρ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (70′), ο Οπέντα εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Ρεν και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αλεμντάρ και με ψυχραιμία, διπλασίασε τα τέρματα της Λανς. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με γκολ του Γκετάν Λαμπόρντ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 66′ Φοφανά, 70′ Οπέντα / 90+1′ Λαμπόρντ

Κίτρινη: 44′ Ντουέ