Πέρασε από την Τρουά η Λυών

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση (3:1) της Τρουά για την 22η αγωνιστική της Ligue 1, επιστρέφοντας στις νίκες και “βυθίζοντας” κι άλλο τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές για τις δύο ομάδες, με τη Λυών να καταφέρνει να αξιοποιήσει τη μοναδική καλή στιγμή της. Στο 43ο λεπτό ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά “πάτησε” περιοχή και άνοιξε το σκορ με σουτ στην κίνηση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι και ο Σερκί έκανε το 2:0 στο 59′ με δυνατό σουτ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν σε 2:1 με γκολ του Ρόνι Λόπες στο 62ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις ο Λακαζέτ “έγραψε” το 3:1 και… τελείωσε το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στη μέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και βρίσκονται αρκετά πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Από την άλλη, η Τρουά βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη.//